شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 مکان یابی پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران با بهره گیری از سامانه اطلاعات جغرافیایی(نمونه: شهر سمیرم)

قسمتی از متن پایان نامه :

شهر سمیرم به لحاظ قرار گیری در منطقه کوهستانی، از سمت شمال به ارتفاعات و از سمت جنوب به دشت حاصلخیز و باغات پرارزش محدود می گردد. از قدیم الایام مردم سمیرم به خاطر مسائل امنیتی و حفظ اراضی کشاورزی، تمایل زیادی جهت احداث مسکن در دامنه کوه های شمالی از خود نشان داده اند. لیکن در حال حاضر که شهر نیازمند خدمات زیربنایی می باشد، هرگونه توسعه ی جدید در جهت شمال بسیار پرهزینه و در جهت جنوب باعث از بین رفتن اراضی زراعی و باغات می گردد. از میان دو جهت دیگر شرق و غرب، اراضی سمت شرق نسبت به سمت غرب از جایگاه بهتری به دلیل وسعت اراضی بایر و شیب نسبتا ملایم برخوردار می باشد. اراضی دیگر و تا حدودی مستعد توسعه شهری در غرب، پس از جاده کمربندی قرار دارد، لیکن وجود جاده کمربندی به مثابه دیوار جداکننده ای، این اراضی را از بدنه اصلی شهر جدا می سازد. اراضی شرقی از امکان دسترسی مناسب، شیب متعادل ( در مقایسه با اراضی پرشیب بافت قدیم شهر ) و وجود اراضی دولتی برخوردار می باشد. این اراضی به عنوان توسعه حال و آینده شهر توسط مطالعات طرح جامع مورد تأیید قرار گرفت می باشد (طرح جامع، 1379: 36).

 

4-3-1-2 بیمارستان

هنگام وقوع بحران، بیمارستان ها و مراکز بهداشتی از کاربری های مهم و اساسی به حساب می آیند و جزء کاربری های سازگار با پایگاه های پشتیانی مدیریت بحران و نیز خود به عنوان پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران به شمار می رود( مسائلی، 1375: 192) و مکانیابی آنها از موارد بسیار ضروری در برنامه ریزی مدیریت بحران به شمار می رود.

از نظر توزیع و پراکندگی 2 بیمارستان در شهر هست که مساحتی معادل 114543 متر مربع را شامل می گردد. این دو بیمارستان یکی در شمال غربی شهر و دیگری در انتهای جنوب شرقی شهر واقع شده اند که هیچ کدام با در نظر داشتن استانداردهای معمول مکانیابی نشده اند (نقشه شماره4-2).

در مورد بیمارستان برای شهر های ایران که جمعیتی حدود 20000 نفر دارند، با در نظر داشتن ضوابط و معیارهای جمعیتی، سرانه 15/0 متر مربع  (شیعه، 1387: 112) پیشنهاد شده می باشد که سرانه این کاربری در شهر سمیرم 6/4 مترمربع می باشد که این اندازه از استاندارد معمول بیشتر می باشد.

مکان یک بیمارستان بایستی نزدیک فضای سبز و پارک ها و دور از مناطق تجاری و شلوغ انتخاب گردد، راه های دسترسی به آن مناسب باشد، به مراکز با تراکم جمعیتی بالا نزدیک باشد تا تعداد بیشتری از شهروندان از خدمات آن بهره مند شوند و در نهایت در فاصله مناسبی از مراکز بیمارستانی موجود باشد تا توزیع خدمات درمانی در درون شهر مناسب باشد( شورورزی و همکاران، 1390:31).

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1- آیا مکان یابی مراکز امداد و نجات در شهر سمیرم طبق ضوابط مکانیابی و شهرسازی می باشد؟

2-  مناسب ترین مکان برای ایجاد پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران در شهر سمیرم کجاست؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه