مکان یابی پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران با بهره گیری از سامانه اطلاعات جغرافیایی(نمونه: شهر سمیرم)

قسمتی از متن پایان نامه :

کارکرد های پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران

در شرایط زمانی عادی و شرایط وقوع بحران و پس از آن، کارکردهای متفاوتی برای این پایگاه‌ها  تعریف شده می باشد. پایگاه‌ها در شرایط عادی محلی برای ارائه آموزش‌های امور مرتبط با مدیریت بحران و ایجاد بستر مناسب جهت فرهنگ‌سازی مدیریت بحران در بین عامه مردم خواهند بود. همچنین محلی جهت تهیه و نگهداری بانک اطلاعاتی ناحیه (آمار و اطلاعات جمعیتی و سایر اطلاعات مربوط در ناحیه) و محل تبلیغ پیام های آموزشی و نصب تصاویر هشدار دهنده و نیز به عنوان مکان استقرار دفاتر شورا ومشارکت های مردمی، دپوی اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی ومحل نصب تجهیزات شتابنگاری ویژه و سیستم ارزیابی خسارات می باشند. همچنین به عنوان پایگاه بهداشتی- درمانی، اوژانس و آتش‌نشانی بوده و علاوه بر آن مکانی برای ورزش بانوان نیز خواهد بود. کارکردهایی که برای این پایگاه‌ها در هنگام وقوع بحران و شرایط پس از آن در نظر گرفته شده شامل موارد زیر می‌باشد:

– محل استقرار ستاد مدیریت بحران نواحی و تیم‌های استان‌های معین

– وعده‌گاه حضور نیروهای امدادی داخلی و خارجی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

– محلی برای تجهیز وسایل نجات تیم‌های نجات وامداد

– پایگاهی جهت ارائه خدمات درمانی و بهداشتی، توزیع مواد غذایی و امدادی

– پایگاه مراقبت و سنجش و اطلاع رسانی

– محل نگهداری آمار و اطلاعات جمعیتی وخسارات ناحیه و شناسایی افراد گمشده و مدیریت اموات

–        اسکان موقت خانواده‌ها به ویژه در بحران های کوچک، استراحتگاه امدادگران، مکان ذخیره سازی اجناس اهدایی مردم و محل نگهداری سگ‌های زنده‌یاب از کارکردهای دیگر این پایگاه‌ها در شرایط بحرانی می باشد   (سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ،1385 :8).

 

 

2-2-13 مدیریت و کارکنان پایگاه‌های چند منظوره

مدیریت و کارکنان در هریک از پایگاه‌های چند منظوره بر اساس جدول مصوب نیروی انسانی فقط چهار نفر شامل (مدیر سالن، مسوول امور مالی و ثبت نام، خدمه و سرایدار و نگهبان ) می باشد.

همچنین مدیر پایگاه چند منظوره از طریق شرکت‌ها و مؤسسات فرهنگی و ورزشی تحت نظارت معاونت اجتماعی و امور فرهنگی شهرداری منطقه و سازمان ورزش شهر انتخاب می گردد که لازم می باشد دارای سابقه ورزشی با مدرک لیسانس تربیت بدنی بوده و زیر نظر مدیر ورزش منطقه انجام وظیفه کند.

تبصره : افرادی که سابقه قهرمانی در سطح کشور یا بین المللی داشته باشند با مدرک حداقل دیپلم متوسطه می توانند به کار گرفته شوند(سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ،1385 : 9-10).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1- آیا مکان یابی مراکز امداد و نجات در شهر سمیرم طبق ضوابط مکانیابی و شهرسازی می باشد؟

2-  مناسب ترین مکان برای ایجاد پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران در شهر سمیرم کجاست؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه