شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 مکان یابی پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران با بهره گیری از سامانه اطلاعات جغرافیایی(نمونه: شهر سمیرم)

قسمتی از متن پایان نامه :

زمین شناسی وضعیت لرزه خیزی در شهرستان سمیرم

شهرستان سمیرم در زون فعال زاگرس بلند قرار دارد. این قسمت به تبعیت از طریقه حرکت صفحه عربی، دارای امتداد شمال غربی – جنوب شرقی بوده و محور اصلی ارتفاعات نیز در همین امتداد می‌باشد. طریقه عمومی شکستگی‌ها و گسل‌ها نیز دارای امتداد شمال غرب – جنوب شرق می‌باشد . بعضی از گسل‌ها به دلیل جهت حرکت گسل‌های اصلی که دارای جهت حرکت مخالف داشته‌اند، تحت تأثیر آنها طریقه شرقی – غربی پیدا کرده‌اند . سیستم گسل‌های محدوده به دلیل حرکات صفحه‌های عربی و ایران به صورت حرکات موازی، بوده و گسل‌های اصلی اکثراً رورانده هستند.

در شهرستان سمیرم به گونه متوسط هرپنج سال یک زلزله نسبتاً متوسط بروز می‌نماید که با در نظر داشتن شرایط زمین‌شناسی و نامناسب بودن ساخت و سازها ، حتی همین زلزله‌های کمتر از شش ریشتر نیز موجب وارد شدن خسارت های فراوان می گردد (طرح جامع شهر کمه، 1386: 9).

اهالی ساکن در شهرستان سمیرم زلزله‌های زیادی را به یاد دارند که زمان وقوع آنها زمین به شدت لرزیده می باشد. آخرین زلزله‌ای که این محدوده را لرزاند در بهار سال 1385 بوده که مرکز آن در دامنه شمالی دنا و در نزدیکی روستای ماندگان بوده‌می باشد. بزرگی زلزله حدود 6/5 در مقیاس امواج درونی بر حسب ریشتر بوده‌می باشد که به موجب آن اکثر روستاهای شهرستان و همچنین شهرهای کمه و حنا تحت تأثیر این زلزله قرارگرفته و خسارت‌هایی را متحمل شده‌اند. راه‌های دسترسی بعضی روستاها مانند خفر و خینه در اثر این پدیده به گونه مداوم ریزش نموده و مسیرهای دسترسی را مسدود کرده و یا از بین می‌برد.

خاطر نشان می گردد که دستگاه‌های مستقر در سمیرم و در غرب شهرستان سمیرم در استان چهارمحال و بختیاری مانند شهرهای بروجن، گندمان، بلداجی و روستاهای اطراف سد چغاخور ، روی گسل اصلی زاگرس قرار دارند. این شتاب نگاشت‌ها سالانه تعداد زیادی زلزله را ثبت نموده‌اند که بیانگر فعال بودن این شکستگی‌ها می‌باشد. برای مطالعه دقیق‌تر وضعیت لرزه‌خیزی این محدوده، تمام زلزله‌های ثبت شده به مرکزیت شهر سمیرم و به شعاع یکصد کیلومتر استخراج گردیده که بیشترین داده‌ها از مرکز زلزله‌شناسی آمریکا (USGS) اخذ شده‌می باشد (طرح جامع شهر کمه، 1379: 10).

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1- آیا مکان یابی مراکز امداد و نجات در شهر سمیرم طبق ضوابط مکانیابی و شهرسازی می باشد؟

2-  مناسب ترین مکان برای ایجاد پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران در شهر سمیرم کجاست؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه