عنوان کامل پایان نامه :

 مکان یابی پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران با بهره گیری از سامانه اطلاعات جغرافیایی(نمونه: شهر سمیرم)

قسمتی از متن پایان نامه :

گسل زاگرس جوان

گسل اصلی جوان زاگرس با راستای شمال غربی ـ جنوب شرقی از شهرستان سمیرم می‌گذرد. این گسل دارای سازوکار راستا‌لغز و راست گرد با شیب زیاد به سمت جنوب غربی می باشد. عملکرد شیب لغز این گسل در ناحیه، در بعضی نقاط به صورت عادی می‌باشد. این گسل کم در محدوده ناحیه به خصوص اطراف شهر سمیرم به نام گسل سمیرم خوانده می گردد که موجب پایین افتادگی دشت سمیرم گردیده‌می باشد. دارای توان لرزه زایی بالایی بوده و مداوم در حال لرزش می باشد. لرزش این گسل در زمستان سال 1371 در غرب وردشت موجب گردید که خسارت‌های فراوانی به روستاهای این محدوده وارد گردد.

ج) گسل دنا دوپلان

این گسل یکی از گسل‌های اصلی زاگرس مرتفع بوده و به صورت گسل راستالغز و دارای طریقه شمال غربی – جنوب شرقی می‌باشد. این گسل موجب به وجودآمدن هورست و گرابن های فراوانی در مسیر خود شده می باشد. پایین افتادگی دامنه شمالی کوه دنا ، فرو افتادگی دشت‌های فلارد و خان میرزا در غرب ناحیه و در استان مجاور از عملکرد این گسل می باشد. این گسل از توان لرزه‌خیزی بالایی برخوردار بوده که با توجه زلزله‌های رخ داده درگذشته، نشان دهنده پویایی آن گسل  می‌باشد و در کل توان لرزه‌خیزی گسل دنا – دوپلان آن نزدیک به هفت ریشتر گزارش شده‌می باشد (طرح جامع شهر کمه، 1379: 11).

 

3-6-1-3-3 زمین‌لرزه‌های ثبت شده

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

آمار نشان می‌دهد که اکثر زمین لرزه‌های ثبت شده، از نوع زلزله‌های متوسط می‌باشند. شدت این زلزله‌ها بیشتر از 3.5 بوده اما تعداد ارقام زیر 5 ریشتر بسیار اندک می‌باشد، احتمالاً به دلیل بعد مسافت تعداد زلزله‌های بین 5 تا 5 ریشتر، بیشترین داده‌ها را به خود اختصاص داده‌می باشد. در شعاع 50 کیلومتر به مرکزیت سمیرم کل زلزله‌های ثبت شده از سال 1973 تاکنون 51 مورد بوده که تعداد زلزله‌های 3 تا 5 ریشتر پنج مورد ، 5 تا 5 ریشتر سی و دو مورد و بالاتر از 5 ریشتر چهار مورد ثبت گردیده‌می باشد. با افزایش شعاع وقوع زلزله به یک صد کیلومتر برای اینکه تمام ناحیه را تحت پوشش دهد، تعداد زلزله‌های ثبت شده به 223 مورد افزایش پیدا کرده‌می باشد اگر به آمار توجه گردد. تقریبا تمام زلزله ها در زیر عرض 31 درجه و30 دقیقه وقوع پیدا کرده‌می باشد و بیانگر این واقعیت می باشد که که این محدوده بسیار پر فعال می‌باشد. اما بدین معنا نیست که در بالای عرض ذکر گردیده خطری وجود ندارد، بلکه بر عکس بایستی از وقوع زلزله‌های شدید در محدوده نیمه شمالی بسیار نگران بود و راهکارهای مقابله با آن و پیش‌بینی‌های لازم برای کاهش هرچه بیشتر خسارت احتمالی ناشی از وقوع آن را بایستی تدوین گردد (طرح جامع شهر کمه، 1379: 12).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1- آیا مکان یابی مراکز امداد و نجات در شهر سمیرم طبق ضوابط مکانیابی و شهرسازی می باشد؟

2-  مناسب ترین مکان برای ایجاد پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران در شهر سمیرم کجاست؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه