عنوان کامل پایان نامه :

 اثربخشی مقررات طرح های تفصیلی

قسمتی از متن پایان نامه :

موضع یا مسیر حرکت روزانه خورشید

همانطور که گفته گردید، جایگاه خورشید در ماهها و ساعتهای مختلف متفاوت می باشد که در این پژوهش جهت اختصار کلام، بر جایگاه خورشید در ماههای اول هر فصل تاکید می نهد. از طرفی در مبحث انرژی مورد نیاز یک ساختمان، بهرمندی از نور خورشید از ساعت 9 الی 15  مورد توجه می باشد اما در  پژوهش حاضر جایگاه خورشید در ساعات 9 الی 12 نشان داده می باشد زیرا ساعات 13، 14 و 15 با اندک اختلافی، به ترتیب قرینه ساعات 11، 10 و 9 به شمار می رود.

8-2-1-1-3- اقلیم و شرایط آب و هوایی منطقه

از دیگر مولفه های موثر در ارتفاع پذیری ساختمانها را می توان اقلیم و شرایط آب و هوایی منطقه دانست زیرا بهره گیری از نور خورشید در تمامی اقلیم ها یکسان نمی باشد.

در اقلیم گرم و خشک، هدف از طراحی اقلیمی، بهره‌گیری از انرژی خورشیدی، کاهش اتلاف حرارت ساختمان و جلوگیری از تاثیر هوای گرم خارج و تابش شدید آفتاب بر ساختمان می باشد. در نتیجه عدم ارتفاع پذیری پلاک ها در این اقلیم  از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

اقلیم اصفهان، نیز، معتدل و خشک می باشد و مقدار بارش باران و برف به نسبت کم، اما تابستانهایی گرم و خشک دارد. پس، مطالعه عدم ارتفاع پذیری ساختمانها بر روی یکدیگر و بهره گیری مطلوب از نور خورشید در اقلیم معتدل و خشک در این پژوهش مطالعه می گردد.

8-2-1-1-4- توپوگرافی و شیب زمین

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

یکی دیگر از مولفه های طبیعی – اقلیمی موثر در تعیین ارتفاع بناها، شیب زمین می باشد. همانگونه که قبلا” گفته گردید، از نظر توپوگرافی، سه وضعیت  را می توان برای زمین در نظر گرفت : وضعیت اول، وضعیتی می باشد که در آن هیچگونه اختلاف ارتفاع طبیعی و شیبی بین ساختمانها وجود ندارد. در این وضعیت سایه ساختمانها برابر با ارتفاع ساختمانها می باشد ؛ در وضعیت دوم، ارتفاع طبیعی ساختمانهای جنوبی بیشتر از ساختمانهای شمالی می باشد که به آن شیب منفی (پشت به آفتاب – سایه) می گویند؛ در وضعیت سوم، ارتفاع طبیعی ساختمانهای جنوبی کمتر از ساختمانهای شمالی می باشد که اصطلاحا به آن شیب مثبت ( رو به آفتاب – آفتاب گیری ) می گویند . در این وضعیت طول سایه ساختمان جنوبی برابر با ارتفاع ساختمان جنوبی منهای اختلاف ارتفاع طبیعی دو ساختمان شمالی و جنوبی می باشد. در وضعیت دوم و سوم، شیب زمین بر طول ارتفاع پذیری ساختمانها تاثیر می گذارد.

ارتفاع شهر اصفهان از سطح عمومی‌دریا در نقاط مختلف آن متفاوت می باشد، بطوری‌که در سواحل رودخانه زاینده‌رود 1550 متر و در مناطق مرتفع شهر تا 1650 متر می‌رسد و ارتفاع بافت‌های قدیمی‌شهر اصفهان به ‌گونه متوسط 1585 متر از سطح دریاها ارتفاع دارد‌.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

اهداف ذیل را می توان به گونه مستقیم با موضوع پژوهش مرتبط دانست :

  1. شناخت تاثیر مقررات و ضوابط موثر طرحهای تفصیلی بر بافتهای فرسوده.
  2. مطالعه کمبودها و خلا های ابزارهای قانونی در توسعه و تحولات بافت فرسوده شهری.
  3. شناخت توانهای بالقوه ابزراهای قانونی در توسعه و تحولات بافت فرسوده شهری.
  4. ارائه پیشنهاداتی در خصوص اصلاح و تعدیل اشکالات ضوابط و مقررات طرحهای تفصیلی.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه