شکل دادن به روابط واسه بعضیا بیشتر یک مسئله کاریه تا یک روش زندگی. خیلی از افراد ممکنه فرصتای کاری بسیار خوبی رو از دست بدن؛ به خاطر این که نمی تونن با افرادی که در دورشون هستن خوب رابطه برقرار کنن. در حالیکه واسه بعضی افراد، رابطه برقرار کردن با بقیه در مدت زمان کوتاه کاری بسیار ساده و طبیعیه، واسه یه سریای دیگه مدت زمان بیشتری لازمه تا اینجور رابطه هایی شکل بگیره. این توانایی یک استعداد ذاتیه یا میشه اونو یاد گرفت؟ واقعیت اینه که با انجام بعضی تمرینا می تونیم روابط اجتماعی موفق داشته و کم کم هم در این توانایی مهارت بیشتری پیدا کنیم. در این مقاله به بعضی از این راهکارها اشاره شده.

 

۱. اسم افراد رو به خاطر بسپارید

واسه داشتن روابط اجتماعی موفق، یکی از اولین تواناییایی که باید در اون مهارت پیدا کنین، توانایی حفظ کردن نام افرادیه که می ببینن. این مسئله ایه که خیلی بهش توجه نمی شه ولی از اهمیت خیلی زیادی برخورداره. این موقعیت رو تصور کنین: فرض کنین شخصی که شما رو به مدت کوتاهی در جای دیگری دیده حالا می خواد شما رو به یکی از دوستانش معرفی کنه، اما نام شما رو به خاطر نمی آورد! به شما چه احساسی دست می ده؟

در اینجور شرایطی پیامی که بی معطلی واسه شخص سوم فرستاده می شه اینه که شما دو نفر رابطه زیادی ندارین. اینکه شما اطلاعات خیلی کمی از همدیگه دارین یا تقریبا هیچ چیزی درباره هم نمی دونین، حتی اسم همدیگه رو هم نمی دونین. اینجور اتفاقی می تونه مایه ی خجالت باشه.

• اسم افراد رو به چیزها، اتفاقات، برنامه های تلویزیونی یا اسم افراد دیگری که می شناسین و هیچوقت فراموش نمی کنین، ربط بدین. مثلا من زنی رو ملاقات کردم که خود رو هانیه معرفی کرد، از اونجا که مطمئن بودم اسم اونو فراموش خواهم کرد، بی معطلی اسم اونو به اسم هانیه توسلی که اسم یکی از بازیگران تلویزیون و سینماه ربط دادم.

• مطمئن شید پیش از اینکه فرد رو ترک کنین، اسم اونو به چیزی که در یادتون بمونه وصل کردین. اگه پیش از این فرد رو ترک کنین، ممکنه اسم اونو از یاد ببرین و این باعث شرمساری شما میشه؛ چون که بار دیگری که اونو می ببینن باید دوباره اسمش رو بپرسید. معنی اینجور اتفاقی اینه که این فرد واسه شما مثل خیلی از افرادیه که هر روز از کنار اونا عبور می کنین و هیچ اهمیتی واسه شما ندارن.

چیجوری روابط اجتماعی موفق داشته باشیم؟ آموزشی

۲. خود رو درگیر زندگی اونا کنین

این یکی دیگر از عواملیه که به شما کمک می کنه روابط اجتماعی موفق داشته باشین. من معمولا درباره موضوعات مختلفی با بقیه صحبت می کنم و با اونا مثل مهمون برخورد می کنم. پس معمولا روابط بسیار خوبی شکل میدم. اما بیشتر وقتا از یاد میبرم این روابط رو کجا و چیجوری شکل دادم.

آخرسر فهمیدم خیلی از مردم واقعا می خوان بخشی از شما باشن، به ویژه اگه شما واسه زندگی اونا ارزش قائل باشین، پس اونا هیچوقت اولین باری که شما رو ملاقات کردن رو از یاد نخوان برد. مثلا اولین سمیناری که سخنرانی شما رو شنیده ان، کنفرانسی که با هم در اون شرکت کردین یا اولین تعطیلاتی که شما رو دیده ان.

اینا دلایلی هستن که نشون میدن به چه دلیل لازمه به افراد نزدیک شید و با اونا تنها مثل عضوی از یک جمعیت بزرگ تر رفتار نکنین. اگه امکانش هست سعی کنین به افراد نزدیک شید و به شکلی مثبت خود رو تو ذهن اونا اثبات کنین.

تاثیری به یادماندنی از خود برجای بذارین، لبخند رو به چهره ی افراد بیارین و هر وقت که امکانش هست به اونا کمک کنین. یک دست دادن ساده اثر بسیار خوبی روی افراد می ذاره طوری که دفعه ی بعد که اونا رو ملاقات کنین دوست دارن که به شما نزدیک شن.

شما بذرهایی می کارید که بقیه به خاطر اونا، شما رو به یاد میارن. تموم این چیزها بدون اینکه احتیاج به کلاسای آموزشی داشته باشن قابل یادگیری هستن. تنها به این نکات توجه کنین و تبدیل به فرد دیگری شید.

۳. مهربون باشین

واسه داشتن روابط اجتماعی موفق، طوری رفتار کنین که نشون بده وقتی با افراد رابطه برقرار می کنین مراقب اونا هستین. منظورم این نیس که ادا دربیاورید، بلکه با احترام کامل بهترین کمکی رو که می تونین انجام بدین رو به اونا پیشنهاد بدین.

کسائی که در دور شمان به خاطر بهترین کاری که می تونین واسه اونا انجام بدین شما رو می خوان و به شما احتیاج دارن. البته شک نداشته باشین شما نمی تونین همه رو راضی نگهدارید و من هم هیچوقت همچین چیزی رو پیشنهاد نمی کنم. تنها کاری که باید انجام بدین اینه که نشون بدین تا جایی که می تونین مراقب افراد هستین.

در این مورد بسیار دقت کنین؛ چون که ممکنه هنگامی که قصد دارین نشون بدین مراقب بقیه هستین باعث آزار اونا شید و امتیازات این کار رو از دست بدین. تنها نقش خود رو بازی کنین و خود رو کمی درگیر کنین. معنای مهربون بودن این نیس که نابخردانه و بدون بصیرت عمل کنین.

همیشه با احساس ذاتی خود مهربون باشین. من بارها از این نقطه ضربه خوردم و با تصور اینکه باید تموم توانم رو واسه بقیه بذارم، به دفعات مورد سوء استفاده قرار گرفتیم.

پس مراقب باشین. همیشه سعی کنین بین مهربون بود و مورد سوء استفاده قرار گرفتن تعادل برقرار کنین. زمانی که بقیه می بینن شما مهربانانه با اونا رفتار می کنین، صدها و حتی هزاران نفر از اونا به طرف شما جذب می شن بدون اینکه واسه ایجاد رابطه، از اونا درخواستی کرده باشین.

این روش همیشه جواب داده و از این به بعد هم به درستی کار می کنن. این یکی از قوانین جذبه و هیچوقت تغییر نمی کنه.

۴. شنونده ی خوبی باشین

من بیشتر از این نمی تونم روی این نکته تاکید کنم. این واسه همه ، صرف نظر از اینکه کی هستن، چه شغلی دارن، سنشان چقدره، چه جنسیتی دارن و از چه نژادی ان، درسته.

خیلی از افراد دقیقا در نقطه مقابل اینجور هدفی قرار دارن، یعنی خوب حرف میزنن. من افراد زیادی رو دیده ام که به عنوان مشاور مشغول به کار هستن اما بیشتر حرف میزنن تا اینکه شنونده خوبی باشن. پس «یک مشاور قراره چه کاری بکنه؟» این سوالیه که من همیشه می پرسم.

واسه اینکه به بقیه نشون بدین که می تونن با شما رابطه برقرار کنن باید طوری رفتار کنین که اونا بفهمن شما آماده هستین به مسائل، نقطه نظرات و رقابتای اونا گوش بدین. شما چه جوری می تونین بفهمین که چیجوری می تونین به افراد کمک کنین اگه در اولین برخورد به اونا اجازه صحبت کردن ندین؟

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری عجول نباشیم و صبر و حوصله بیشتری به خرج دهیم

من تماسای خیلی از دوستانم و تعداد خیلی از نوجوانان دریافت می کنم که می خوان حرفای دلشون رو با من درمیان بذارن. معمولا اتفاقی که در اینجور مواردی میفته اینه که من حتی پاسخی واسه مسائل اونا ندارم اما صبورانه به رقابتای اونا گوش میدم.

من گوشایی شنوا به اونا هدیه میدم. این رویکردیه که شما باید داشته باشین تا بقیه رو عاشق خود کنین. باید در نظر داشته باشین که اونا به سراغ شما بین چون فکر می کنن یا باور دارن شما می تونین به اونا کمک کنین.

پس اگه شما واسه اونا سخنرانی کنین، امیدهای اونا رو از بین بردید و شاید این آخرین باری هستش که اونا رو می ببینن. صرف نظر از اینکه واسه اونا راه حلی دارین یا نه، همیشه سعی کنین با دقت به حرفای اونا گوش بدین.

این جنبه از شخصیت همیشه باید خوب نشون داده شه، به ویژه اگه قراره شما رهبری کاری رو بر عهده بگیرین و یا اینکه می خواید رهبر خوبی در بخشای جور واجور زندگی تون باشین. تنها راهی که می تونین این توانایی رو در خود تقویت کنین اینه که به بقیه گوش بدین، هیچ راه دیگری وجود نداره. تنها زمانی که شما باید در موضوع مشارکت کنین هنگامیه که صحبت فرد تموم شده و فرد از شما خواستهه که راه حلی بهش ارائه بدین.

چیجوری روابط اجتماعی موفق داشته باشیم؟ آموزشی

چیجوری روابط اجتماعی موفق داشته باشیم؟ آموزشی

تنها استثنا در این قضیه وقتیه که شما متوجه داستان نشده اید یا فکر می کنین داستان فرد انسجام لازم رو نداره یا احتیاج دارین مسئله یا جمله خاصی بیشتر توضیح داده شه. در اینجور مواردی شما می تونین خیلی مؤدبانه فرد رو متوقف کنین و از اون بخواهید قبل اینکه داستان رو ادامه بده توضیحات بیشتری ارائه بده.

همیشه روی این توانایی کار کنین چون که مهارت پیدا کردن در اون کمک خیلی زیادی به پیشرفت شما واسه اجتماعی شدن می کنه.

چیجوری روابط اجتماعی موفق داشته باشیم؟ آموزشی

۵. علم خود رو در همه زمینه ها افزایش بدین

اون چیزی که افراد رو از همدیگه جدا می کنه، چیزهاییه که میدونن. پس شما از راه چیزایی که میدونید و چیزایی که می تونین پیشنهاد بدین شناخته میشید. تا زمانی که علم کافی در موردای جور واجور نداشته باشین، بقیه احساس نمی کنن که احتیاج دارن با شما رابطه خاصی داشته باشن.

چیزی که یک فرد رو تبدیل به یک متخصص می کنه، دانشیه که اون داره. واسه داشتن روابط اجتماعی موفق شما باید بتونین علم خود رو در بعضی زمینه ها که بهش علاقه دارین، افزایش بدین. چیزی که باعث می شه بقیه احساس کنن به وجود شما احتیاج دارن و به دنبال شما بگردند سطح دانشیه که شما در اختیار دارین.

تا زمانی که شما به عنوان کسی که راه حلا رو می دونه شناخته نشید، نمی تونین بقیه رو رهبری کنین. یکی از بهترین راه ها واسه اینکه علم تون رو افزایش بدین یادگیریه؛ که می تونین با سعی فردی بهش دست پیدا کنین.

اشتراک مجله ها، وبلاگا و خبرنامهای زیادی رو بخرین و در موردایی که به اونا علاقه دارین کتاب بخرین، بخونین و جمع شدن علم خود رو افزایش بدین. افراد زیادی هستن که علم کافی در چیزای که شما می خواید دارن، با اونا هم رابطه برقرار کنین.

کتابای جور واجور بخونین و سوال بپرسید. جوابا تنها به کسائی داده می شه که با سوال پرسیدن می خوان بدونن. مهم نیس که سوالا چقدر احمقانه به نظر می رسن، پس از اینکه به شما جواب داده شد، شما مطلب رو بهتر فهمیدین.

اجازه ندین نادانی مانعی باشه بر سر راه چیزی که می خواید باشین. جدا از اینکه این هر وقت که امکانش جفت و جور باشه در سمینارها، ارائه ها و کنفرانسا شرکت کنین. واسه اینکه بهترین باشین خیلی سعی کنین و هدفتون این باشه که در موضوعاتی که به اونا علاقه مند هستین اطلاعات دست اول داشته باشین.

چیجوری روابط اجتماعی موفق داشته باشیم؟ آموزشی

۶. همیشه بهترین چیزها رو در بقیه ببینین

تا زمانی که شما افراد رو نبینید و درباره اونا مثل مهم ترین آدمی که دیده اید صحبت نکنین، شانسی واسه ایجاد رابطه با اونا نخواهید داشت. همیشه سعی کنین با بقیه طبق ویژگیای مثبت شخصیتی شون رابطه برقرار کنین و همیشه چیزی در افراد پیدا کنین که اونا رو برتر از بقیه نشون می ده.

پس اونا خیلی سریع متوجه مهربانی شما می شن. مثلا واسه من بسیار سخته که شخص دیگری رو طبق اشتباهاتی که انجام دهنده میشم با من آشنا کنین و به من بگید که فکر می کنین اون ازم بهتره. ایجاد اینجور ارتباطی غیر ممکنه.

راه و روش درست واسه رابطه برقرار کردن با بقیه و داشتن روابط اجتماعی موفق اینه که اونا رو بالاتر از بقیه بذاریم و چیزایی که اونا رو تبدیل به آدمای بزرگی می کنه، برجسته کنیم. با در پیش گرفتن اینجور هدفی شما می تونین پیام خود رو به بقیه برسونین. جدا از اینکه این شما حتی می تونین با اینجور هدفی ضعفای افراد و راه حلای ممکن رو بدون هیچ اختلافی به اونا نشون بدین.

تموم اینا می تونه با احترام گذاشتن و توجه کردن به کوچکترین کاری که افراد انجام میدن، تشویق کردن اونا و حتی دادن این حس که اونا بهتر از چیزی ان که واقعا هستن، به دست بیاد. با اینجور هدفی اونا تشویق می شن واسه بهتر شدن قدمای بلندتری بردارن.

در جواب اینجوری و روش شما، اونا ممکنه وقت و منابع خود رو در اختیار شما بذارن . تموم مسئله اینه که در افراد چیزی ببینین که بقیه قادر به دیدن اون نیستن.

۷. سعی کنین بقیه رو بفهمین

اگه وظیفه ی خود ندانید که بقیه رو درک کنین و بفهمین چی شخصیت اونا رو می سازه، ممکنه فهمیده باشین که اثر خوبی روی بقیه نمی ذارین. واسه داشتن روابط اجتماعی موفق باید این توانایی رو داشته باشین که بفهمین به چه دلیل افراد به شکل ی خاصی عمل میکنن یا دلیل واکنش اونا به مسئله خاصی چیه. تا زمانی که خود رو جای بقیه نذارین ، قادر نباشید دلایل پشت تصمیم گیریای اونا رو توضیح بدین.

زمان زیادی لازمه تا واقعا بقیه رو بفهمین. واسه رسیدن به همچین چیزی تواناییایی هست که لازمه اونا رو کسب کنین: عشق، صبر و پایداری، زندگی کردن با همه آدما در صلح و صرف نظر کردن از خطاهای بقیه.

زمانی که افراد به اشتباهات خود پی می برن از اون درس می گیرن. به خاطر این صبر، توانایی بسیار مهمی واسه فهم دیگرونه.

زمانی که در این اصول مهارت پیدا کنین و با اونا زندگی کنین، تغییر شگرفی در روابط خود با بقیه احساس می کنین. این تغییر در روابط مختلفی مثل ازدواج، مدرسه، خونه، محل کار و جامعه محسوس هستش.

چیجوری روابط اجتماعی موفق داشته باشیم؟ آموزشی

منبع : hubpages.com

دسته‌ها: آموزشی