روشایی هست که به کمک اون می تونین ریاضیات خود رو تقویت کنین. این نکات به شما کمک می کنه تا بدون در نظر گرفتن سن بتونین مفاهیم ریاضی رو از ساده تا دانشگاه خوب یاد بگیرین و بفهمین. هر شخصی می تونه ریاضیات رو یاد بگیره، پس مثبت فکر کنین و مراحل زیر رو دنبال کنین تا به زودی شاهد موفقیت خود در علم ریاضی باشین.

 

به جای حفظ کردن، ریاضی رو بفهمین

چیجوری ریاضی خود رو قوی کنیم؟  آموزشی

بیشتر افراد به جای دقت در درک و فهم راه حل مسائل ریاضی، سعی می کنن این راه حلا رو حفظ کنن. همیشه به دنبال چرایی حل مسئله باشین نه فقط چگونگی حل اون، مثلا نگاهی به الگوریتم تقسیم معمولی بندازین، وقتی می خواهیم ۷۳ رو بر ۳ تقسیم کنیم، اول می بینیم ۷ تقسیم بر ۳ چند می شه اما این ۷ ۷۰ه یا ۷ تا ۱۰ تایی، درک این واقعیت به این معناست که بدونیم در این مسئله چند گروه ۳ تایی در عدد ۷۳ هست و تقسیم کردن ۷ بر ۳ یک راه میانبره و درک اینکه ما ۷۳ رو بر ۳ تقسیم می کنیم مهمه. اگه الگوریتم تقسیم رو به درستی درک کنیم دیگر واسه ما مسئله سختی نمیشه.

ریاضی رو فقط نخونین، فعال باشین

بر خلاف بعضی مباحث آموزشی، ریاضی رو نمیشه بدون تمرین یاد گرفت. ریاضی مبحثیه که بیشتر آسون به نظر نمی رسه، اما نگران نباشید این طبیعی و بخشی از فرایند یادگیری ریاضیه. سعی کنین با اون رابطه برقرار کنین خیلی از مفاهیم ریاضی به هم در رابطه هستن، هر چقدر بیشتر این روابط رو کشف کنین، ریاضی رو بهتر می تونین بفهمین. مفاهیم ریاضی درجات سختی متفاوتی دارن، از سطحی که شما در اون هستین، شروع می شه و به سطوح سخت تر می رسه. اینترنت منبعی غنی از سایتای تعاملی مباحث ریاضیه که می تونین از اونا استفاده کنین.

تمرین، تمرین، تمرین

می پرسین چیجوری ریاضی خود رو قوی کنیم، جواب ساده س!، کافیه تمرین کنین! حلِ خیلی از مسائل ریاضی به شرط درک معنی اینه. بعضی افراد احتیاج به تمرین بیشتر و بعضی احتیاج به تمرین کمتری دارن. شما باید یک معنی رو اونقدر تمرین کنین تا خوب درک اش کنین و بتونین خیلی راحت و به سرعت، راه حل مسائل جور واجور اونو پیدا کنین و در یک لحظه بگید آهان فهمیدم!

اگه بتونین ۷ مسئله جور واجور رو در یک مبحث ریاضی به درستی حل کنین، یا اینکه اگه مسئله ای رو پس از چند ماه دوباره دیدید، بازم قادر به حل اون باشین٬ میشه گفت که اون معنی رو درک کردین. حل کردن مسائل و تمرینای زیاد، کلید درک یک معنی ریاضیه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری شکم شش تکه داشته باشیم

بیشتر کار کنین

این مورد هم مثل تمرینه. به ریاضی مثل یک وسیله موسیقی فکر کنین. خیلی از افراد کار کردن با آلات موسیقی رو بلد نیستن، پس اول آموزش می بینن، تمرین می کنن و همین طور پیش می رن و درسا رو مرور می کنن. فرض کنین به شما برگه ای ۲۰ سوالی دادن و از شما خواسته ان که فقط سوالات زوج رو حل کنین، این واسه بعضی از افراد کافیه اما بسیاری دیگر احتیاج دارن که همه سوالات رو کار کنن تا به درک کامل اون معنی برسن. انجام دادن تمرین اضافه تر به شما در درک بهتر مفاهیم کمک می کنه. همیشه مسائل رو پس از چند ماه دوباره ببینین تا اطمینان یابید که بازم قادر به حل شون هستین.

با دوستان تون تمرین کنین

چیجوری ریاضی خود رو قوی کنیم؟  آموزشی

توضیح بدین و سوال بپرسید

سعی کنین در مورد راه حل مسائل جور واجور واسه بقیه توضیح بدین، به دوست تون درس بدین یا نکات اونو ثبت کنین. این مهمه که مسائل رو بنویسین یا نحوه ی حل کردن اونا رو توضیح بدین. از خودتون بپرسید که به چه دلیلی این مسئله رو به این روش حل کردین.

یافته های ویلیام گلاسر (William Glasser) رو به خاطر بسپارید:

۱۰ درصد از چیزی که می خونیم

۲۰ درصد از چیزی که می شنوین

۳۰ درصد از چیزی که می بینیم

۵۰ درصد از چیزی که می بینیم و می شنوین

۷۰ درصد از چیزی که در مورد اون با بقیه بحث می کنیم

۸۰ درصد از چیزی که به طور شخصی تجربه می کنیم

و ۹۰ درصد از چیزی که به بقیه یاد میدیم

تو ذهن مون باقی می مونه.

با دوست یا معلم تون تماس بگیرین

به موقع از بقیه کمک بگیرین، نذارین که در یک مسئله گیر کنین و خسته شید. در صورت ضرورت به دنبال توضیحات اضافی باشین، اگه لازمه از یک دوست یا معلم خصوصی کمک بگیرین. خودتون باید تشخیص بدین که در کدوم مباحث اشکال دارین و بعد اونو رفع کنین. بیشتر افراد به کمک احتیاج دارن، اگه به موقع از بقیه کمک نگیرید ریاضیات هر روز واسه شما خسته کننده تر میشه.

منبع : math.about.com

دسته‌ها: آموزشی