دنیای امروز، دنیای سرعته. همه می خوان سریع تر غذا بپزند، سریع تر به سرکار برن، سریع تر پولدار بشن و البته سریع تر یاد بگیرن. این خواسته طبیعیه، به ویژه در جهانی که با فشار یک دکمه تلفن یا رایانه، صبح استرالیا در قاره ای دور به شب آمریکا در قاره ای دیگر پیوند می خوره. پس انتظارات همه ما از سرعت روز به روز بالا و بالاتر میره. همه طرفدار سرعت هستن. اما این توقع در همه چیز منطقی هستش؟ مثلا چیجوری زبون انگلیسی رو سریع یاد بگیریم؟ روشای زیادی وجود دارن که آخرش یکی از اونا با روش یادگیری ما سازگاره. اما آزمون و خطا کردن روشای جور واجور واسه انتخاب مناسب، بسیار وقت گیره و از سرعت مراحل یادگیری زبون انگلیسی کم می کنه. در این مقاله درمی یابیم، چیجوری زبون انگلیسی رو سریع یاد بگیریم و مثل یک بلبل، انگلیسی صحبت کنیم؛ البته یک بلبل انگلیسی.

چیجوری زبون انگلیسی رو سریع یاد بگیریم آموزشی

 

علم آموزش و یادگیری زبون انگلیسی

زبون آموزی یکی از زمینه های مهم و مورد توجه دانشمندانه. توانایی آموختن زبون، آدم رو از بقیه موجودات جدا می کنه. علم تا الان در سعی واسه درک کارکرد مغز بسیار موفق بوده. محققانِ بسیاری درباره نحوه ی زبون آموزی تحقیق کردن، اما واقعا آدم چیجوری زبون یاد می گیره و اونو می فهمه. امتیازات بسیاری در یادگیری زبونای خارجی واسه مغز هست. تحقیقات و تحقیقای مربوط به یادگیری زبونای خارجی به ابعاد مختلفی می پرازن؛ بعضی جمع به بزرگسالانه و یه سریای دیگه به کودکان و مراحل یادگیری شون می پردازه. با درک چگونگی و چرایی آموزش زبون، راه ما در سفر یادگیری زبون انگلیسی سریع تر و ساده تر می شه و می فهمیم چیجوری زبون انگلیسی رو سریع تر یاد بگیریم.

۱. شنوایی تون رو تقویت کنین

چیجوری زبون انگلیسی رو سریع یاد بگیریم آموزشی

روشی عادی واسه یادگیری زبون، یادگیری ناخودآگاه و ضمنیه. با این روش، یادگیری زمانی حاصل می شه که هیچ تلاشی نمی کنیم. وقتی پشت میزی می شینیم و با تمرکز و دقت بالا خواهان یادگیری هستیم، مراحلِ غیرارادیِ یادگیری متوقف می شه. در مقابل وقتی بدون هیچ قصد خاصی واسه یادگیری، به موسیقی یا فایلی صوتی یا فیلمی به زبون اصلی گوش می کنیم، ذهن به شکل ناخودآگاه صداها، لهجها، لغات و گرامر رو جذب می کنه. حتی اگه شما یادداشت ورداری نکنین یا به زبون انگلیسی صحبت نکنین، پیش زمینه ذهن شما در پشت پرده مشغول کمک رسانی از راه ثبت و ضبط اطلاعات ناخودآگاهه. حقیقت بسیار جالب اینه که ما از شنیدن واژهایی که معنایشان رو نمی دونیم هم یاد می گیریم، حتی زبونای ساختگی مثل «زرگری» هم تنها با گوش دادن قابل یادگیری هستن. وقتی به زبانی خارجی گوش میدیم، بدون تمرکز دقیق واسه یادگیری، اطلاعات تو ذهن ثبت می شن و در بزنگاها ظاهر می شن و به ما کمک می کنن. دلیل این، شنیدن الگوهای زبانیه؛ یعنی راهی طبیعی واسه یادگیری زبون. در این حالت، اتفاقی مثل نحوه ی یادگیری کودکان رخ می ده. کودکان در شروع یادگیری واسه حرف زدن، فقط می شنون. اونا میلیونا واژه می شنون؛ واژهایی که معنایشان رو نمی دونن، ولی بعد از یه مدت شروع به حرف زدن می کنن و از تموم اون اطلاعات ناخودآگاه استفاده میکردن. تا جایی که می تونین گوش بدین، یعنی به شکل پیوسته در هر زمانی که تونستید به چیزی به زبون انگلیسی گوش فرا بدین. مثلا در منزل یک فایل انگلیسی پخش کنین. در اوقات فراغت سر کار با هدفون انگلیسی گوش کنین یا هر زمان دیگری. اخبار انگلیسی نگاه کنین، کتابای صوتی گوش کنین. اگه مقدوره با کسائی که به زبون انگلیسی صحبت می کنن، رفت و اومد داشته باشین و در تموم این موارد واسه یادگیری سعی نکنین. فقط اجازه بدین گوش شما با واژگان و ترکیبات انگلیسی آغشته و آشنا شه. مثلا هم زمان با شستن ظرفا یا ورزش کردن و هر کار دیگری واسه خودتون انگلیسی پخش کنین.

۲. شباهتا رو دریابید

چیجوری زبون انگلیسی رو سریع یاد بگیریم آموزشی

یکی از سخت ترین بخشای یادگیری هر زبون جدیدی، آشنایی با صداها و آواهای اینه. مثلا ممکنه در زبون انگلیسی آواهایی موجود باشه که در زبون مادری شما اصلا استفاده نمی شن. خوشبختانه بشر به گونه ایه که آواهای جدید رو می شناسد و فرقا رو خوب درک می کنه و قبول می کنه. مثلا چسبیدن دو حرف بی صدا در کنار هم کمی عجیبه، اما ساختارهای مشترک و توانایی تشخیص آوایی مغزی، استفاده از اونا رو به شکل منطقی ممکن می سازه. توجه کنین خیلی از واژگان در انگلیسی با B و L در کنار هم شروع می شن ( مثل Blink)، این ساختاریه که به طور طبیعی مغز اونو دریافت و استفاده می کنه. اما Lb ترکیب عجیبی و تلفظ اون سخت و سخته و در ساختارهای آوایی زبانی استفاده نمی شه. منظور وجود شباهتا و ساختارهای منطقی مغزی و آواییه که در تموم زبونا مشترکه و پس پذیرش ترکیبای جدید رو موقع یادگیری ممکن می سازه. وقتی مشغول یادگیری زبون انگلیسی هستین، از این ویژگی طبیعی بهره ببرین. مثلا به واژه ای برمی خورید که نوشتن اون عجیبه و در تلفظ اون شک دارین، سعی کنین واژه رو یک بار تلفظ کنین و اگه به شکل غیرمنطقی تلفظ آوایی رسیدید، به احتمال بسیار زیاد واژه اشتباهه یا املای درست اونو نمی دونین. واقعا مغز ما خود به خود در تلفظ واژگان جدید و ساختای آوایی ما رو تصحیح و کمک می کنه.

۳. صداهای جدید رو جداگونه یاد بگیرین

چیجوری زبون انگلیسی رو سریع یاد بگیریم آموزشی

یادگیری زبونای جدید مثل انگلیسی روش کارکرد مغز رو تغییر می ده، پس سعی کنین واسه سوالِ چیجوری زبون انگلیسی رو سریع یاد بگیریم، پاسخی پیدا کنین، چون با یادگیری زبون انگلیسی مغز شما شروع به رشد می کنه. تحقیقات نشون می ده با یادگیری زبون انگلیسی یا بقیه زبونای خارجی، بخشی از مغز رشد می کنه و بزرگ تر می شه. هر چه این رشد بیشتر باشه یادگیری بقیه زبونا هم ساده تر می شه. بخش جالب این تحقیق درباره واکنشای مغز نسبت به صداهای جدیده. مثلا واسه یادگیری حروفی مثل L و R در انگلیسی، شنونده ی غیربومی در بعضی موارد با مشکل روبرو شدن. مثلا ژاپنیا این مشکل رو دارن، چون واسه تلفظ این صداها دو شکل الفبایی جداگونه ندارن. پس تنها یک بخش از مغز ژاپنیا به این دو صدای جدا از هم واکنش نشون می ده. پس قبل از یادگیری زبون انگلیسی با صداها و آواهای اون آشنا شید و تلفظای هر یک رو خوب یاد بگیرین. بعضی حروف و صداها سخت تر هستن، پس روی اونا بیشتر کار کنین. مثلا همه ما تجربه خنده دار تلفظ «TH» رو داشته ایم، سعی واسه بیان درست اون معمولا باعث فوران مقدار متنابهی بزاق دهن به شکل مخاطب می شه یا «ع» در زبون عربی که به شکل اصوات عجیب و غریب درمی آید، اما با تکرار و شنیدن و تمرین خیلی راحت و بدون حرکات محیرالعقول میشه این حروف تازه رو تلفظ کرد. می تونین با شنیدن واژه ها و حروف جدید به شکل آروم و بخش به بخش به تلفظای جدید و دقیق دست پیدا کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری شوخ طبع باشیم؟

۴. از مجموعه واژگان در رابطه کمک بگیرین

چیجوری زبون انگلیسی رو سریع یاد بگیریم آموزشی

وقتی از واژهای مثل و هم معنی از دید معنی کمک می گیرین، پلی بین صدای واژه ها، تصاویر و شکل اونا ایجاد می شه. یعنی چه؟ مثلا هنگامی که واژه انگلیسی خورشید رو یاد می گیرین، در کنار اون واژهای گرم و داغ و تابش و… رو هم یاد بگیرین. بعدا هنگام استفاده از واژهای نامبرده، خونواده واژهای مربوط به اونا خیلی سریع به ذهن شما بین و در حرف زدن و جمله سازی به شما کمک می کنن. محققان فهمیدن پیدا کردن رابطه بین واژه ها واسه حرف زدن، مراحل یادگیری رو ساده و سریع می کنه. این مسئله از راه مطالعه زبون ناشنوایان و یادگیری اونا از راه یافتن ارتباطات بین علایم ناشنوایی بررسی شده. پس وقتی یک کلمه جدید رو یاد می گیرین، سعی کنین ارتباطات اونو با واژگان دیگر به ذهن بسپارید. از دست و بدن خود هم واسه یادگیری استفاده کنین یا می تونین به جای نوشتن معنای اونا به شکل حروف، از کشیدن تصاویر بهره ببرین. کلا با نقاشی کردن یا یافتن واژگان در رابطه از دید معنی، واژه رو در مغز خود همراه با یک نشونه حفظ می کنین.

چیجوری زبون انگلیسی رو سریع یاد بگیریم آموزشی

۵. به جای قوانین و دستورالعملا، الگوها رو به خاطر بسپارید

چیجوری زبون انگلیسی رو سریع یاد بگیریم آموزشی

در یادگیری زبون انگلیسی سعی کنین الگوهای موجود در زبون رو پیدا کنین و اونا رو به خاطر بسپارید. اگه چند سال هم گرامر و دستور زبون بخونین، بازم نمی تونین خیلی راحت صحبت کنین. واسه حرف زدن باید مغز خود رو با الگوهای موجود در زبون آشنا کنین. به جای سعی بیهوده واسه حفظ کردن گرامر به مثالا نگاه کنین. مثلا در شروع یادگیری همه میدونن که جملات رو چیجوری منفی کنن، اما عده ی کمی موقع صحبت کردن سریع تر می تونن از اون در جملات شون بهره ببرن. عوضش با تهیه ی فهرستی از الگوهای منفی کردن در مثالا می تونین واسه مغز محترم تون روش و الگوی منفی کردن رو جا بندازین.

۶. کلمه ها رو در جمله و عبارت یاد بگیرین

بعضی کلمه ها به تنهایی یک معنا دارن، اما وقتی در عبارات و جملات قرار می گیرن، معنایی متفاوت ایجاد می شه. در زبون انگلیسی تعداد این واژه ها خیلی زیاده. پس سعی کنین به جملات و کاربرد واژه ها در اون دقیق شید. در گذشته زبون شناسان به فکر بودن آدم اول جملات رو می شنوه و بعد اونا رو به بخشای جور واجور تقسیم می کنه، اما تحقیقات گذشته نشون می ده توجه مغز درباره جملات و عبارات بیشتر به ترتیب لغاته. این ترتیب و پشت سر هم در مغز الگوهایی ایجاد می کنه که حفظ و به خاطرسپاری رو ساده تر می کنن. نمونه این مسئله در زبون فارسی ترکیبی مثل باد و بارانه. پشت سر هم به خاطرسپاری واژگان رو آسون تر می کنه. حال اگه به هزار و یک دلیل زبون شناسی و مغزی جای این دو عوض شه به خاطرسپاری و به کار بردن این عبارت سخت تر می شه. گذشته از اینا به خاطرسپاری یک کلمه تنها خیلی سخت تره، چون بیشتر لغات تنها یک معنی ندارن. اگه لغتی رو تنها با یک معنا می شناسین حتما نمی تونین از اون استفاده کنین. پس وقتی مشغول یادگیری لغات هستین، یاد بگیرین چیجوری در عبارات و مکالمها از اونا استفاده می شه. بعضی وقتا حروف اضافه معنی افعال رو به کلی تغییر میدن. پس دوستان زبون دوست، اگه می خواید یادگیری زبون واسه تون دوست داشتنی باشه، لغات رو در عبارات یاد بگیرین. اگه راهکارهای ظریف رو بدونیم، به طور قطع خیلی راحت درمی یابیم که چیجوری زبون انگلیسی رو سریع یاد بگیریم.

۷. یادگیری با موسیقی رو فراموش نکنین

چیجوری زبون انگلیسی رو سریع یاد بگیریم آموزشی

اشعار کودکانه ای مثل «شبا که ما می خوابیم آقا پلیسه بیداره» یا «اتل متل توتوله…» و… رو به خاطر دارین. بله، حتما این اشعار شیرین و بعضی وقتا بی منطق رو به یاد دارین. برخلاف اینکه از زمان یادگیری اونا هزاران سال نوری که نه، اما چند سال میگذره، بازم در مغز شما جا خوش کردن. دلیل اینه که وقتی کودک هستیم، موسیقی نقش تعیین کننده ای در یادگیری ما داره. تکرار شعر و موسیقی به کودکان واسه حفظ کردن زبون کمک شایانی می کنه. این مسئله واسه بزرگسالان هم صادقه. مهارتای زبانی موضوعی جدیه و وقتی در کنار موضوعی اصلاح کننده چون موسیقی قرار میگیره، تأثیرگذاری یادگیری بیشتر می شه. تحقیقات نشون می ده نحوه کارکرد مغز ما موقع یادگیری موسیقی و زبون مشابهه. جدا صداها در زبون آموزی دقیقا مثل فرق صداهای آلات موسیقی مختلفه. یعنی دیگر، زبون یه جور موسیقیه. یادگیری مهارتای زبانی با استفاده از موسیقی، روند آموزش رو سریع تر و ساده تر می کنه. اشعار و آهنگای زیادی واسه آموزش زبون انگلیسی هست. به این اشعار گوش بدین و با اونا هم خوانی کنین.

واسه این سوال که چیجوری زبون انگلیسی رو سریع یاد بگیریم، جوابای زیادی هست. بعضی از این روش ها سریع تر و بعضی طولانی تر عمل میکنن. با مطالعه روشای جور واجور، مناسب ترین راه رو واسه خود انتخاب کنین و شک نکنین با تکرار و تعهد به روش ها مثل یک بومی انگلیسی صحبت می کنین. یادگیری زبونای خارجی همت می خواد و همت. با یادگیری درست یک زبون، امکان یادگیری زبونای بیشتر ساده می شه. کافیه انگلیسی رو خوب یاد بگیرین تا بعد بتونین مثل بلبل فرانسه، اسپانیایی و… رو هم یاد بگیرین. البته یک بلبل بافرهنگ و چند زبانه.

منبع : fluentu.com

(به مدت محدود)


دسته‌ها: آموزشی