زندگی زیباست، به ویژه اگه پر از شادی، آرامش و دوستی باشه. با اینکه ممکنه هرکدام از ما در برهه ای از زندگی مون استرس، نفرت، نارضایتی و پوچی رو تجربه کرده باشیم، اما با وجود همه اینا زندگی زیباست. این زیبایی تا حد زیادی به نگاه ما بستگی داره. زندگی قشنگ زندگی ایه که در اون احساس سرزندگی و خوشبختی کنیم و واسه ساختن زندگیای قشنگ، الهام بخش بقیه باشیم.

چیجوری زندگی قشنگ داشته باشیم؟  آموزشی

 

۱. همیشه واسه نعمتا و موهبتایی که دارین، قدردان باشین

تشکر از نعمتایی که دارین، واسه داشتن زندگی قشنگ یک ضرورته. اگه از کل فهرست فقط و فقط می تونین یک مورد رو رعایت کنین، همین مورد رو انتخاب کنین. شکرگزاری نسبت به داشته هاتون کلید زندگی زیباست. وقتی که در شرایط سختِ زندگی شکرگزار نعمتا باشین، زندگی تون خوشحال تر می شه و احساس آرامش بیشتری دارین. این نه تنها زندگی شما، بلکه زندگی دور و بریا تون رو هم قشنگ تر می کنه.

۲. درک و شناخت عمیقی نسبت به خودتون پیدا کنین

بیشتر ما نسبت به خود دیدگاهی داریم. ولی کمتر کسی هست که خود رو به طور دقیق بشناسه. «خودشناسی» واسه داشتن یک زندگی فوق العاده بسیار ضروریه. واسه شناختن خود باید نگاهی دقیق به خودتون بندازین. چیزایی رو که چند سال رد کردین یا ندیده اید، ببینین. خودشناسی به شما کمک می کنه تا علایق، آرزوها، ترسا و چیزایی که آرامش رو از شما سلب کردن، بهتر بشناسین. این کار شاید در نگاه اول آسون به نظر بیاد، ولی به این آسونی هم نیس. در این راه می تونین از یک دوست خوب و مورد اعتماد کمک بگیرین تا ویژگی هاتون رو به شما یادآوری کنه. در هر حال خودشناسی موجب می شه تا ببینین زندگی تون چه پتانسیلی واسه قشنگ تر شدن داره.

۳. معنی زندگی قشنگ رو واسه خودتون روشن کنین

چیجوری زندگی قشنگ داشته باشیم؟  آموزشی

اگه الان فکر می کنین زندگی تون قشنگ نیس، پس وقت اینه که از خودتون بپرسید: «چی باعث شده این احساس رو داشته باشم؟» باید ریشهای نارضایتی تون رو کشف کنین. از خودتون بپرسید که چی شما رو در زنجیره غصه قرار داده؟ هر چه که باشه، بازم دلیل نمی شه ناراحت باشین و زندگی زیبایی نداشته باشین.

۴. واسه داشتن زندگی قشنگ تغییراتی بسازین

اگه باور دارین یک زندگی قشنگ واسه شما هست، وقت اینه که تغییراتی در زندگی تون بسازین. اگه کارای قبلی رو تکرار کنین، نتایج قبلی رو به دست میارید. کمی زمان می بره تا بفهمین چی در زندگی تون کمه یا چه چیزایی رو باید از زندگی تون حذف کنین.

مثلا اگه می خواید هدف زندگی تون رو پیدا کنین، بهتره به جای وقت گذراندن با افرادی که شما رو به عقب می رانند، بیشتر با افرادی وقت بگذرونین که الهام بخش تون هستن و در راه رسیدن به هدف، تشویق و کمک تون می کنن. ممکنه در این راه مجبور شید بیشتر از قبل روی پای خود بایستید و به بعضی چیزها نه بگید. فراموش نکنین که حتی چیزای کوچیک هم می تونن فرق کلی ای بسازن.

۵. بخشیدن رو تمرین کنین

وقتی که همیشه از بقیه دلخور و عصبانی باشین، چیجوری می تونین زندگی زیبایی داشته باشین؟ آسونترین جواب اینه که نمی تونین! وقتی که کسی در حق تون اشتباهی انجام داد یا شما رو ناامید کرد، ممکنه بخشیدن و فراموش کردن کار اون سخت باشه.

بخشیدن بیشتر از اینکه باعث آسودگی خاطر بقیه شه، باعث آرامش خودتون می شه. بخشیدن بقیه استرس و فشاری رو که روی تون قرار داره، از بین می بره و به شما حس آسودگی می ده. اگه اسیر خشم، بدرفتاری و رنج شید، اینا خیلی زود شما رو از داخل می خورن. به مرور در زندان احساسات خود اسیر میشید و آسیب می ببینن. به همین دلایل باید احساسات منفی تون رو آزاد کنین و در راه داشتن زندگی قشنگ قدم وردارین. پس از این پس در حق خودتون لطفی بکنین؛ از خطای بقیه بگذرید، اونا رو ببخشین و به زندگی تون ادامه بدین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری سبک مدیریت و محیط کارمون رو جذاب تر کنی

۶. به بقیه عشق بورزید تا عشق بیشتری دریافت کنین

چیجوری زندگی قشنگ داشته باشیم؟  آموزشی

عشق یکی از چیزهاییه که موجب می شه زندگی تون ارزش زندگی کردن پیدا کنه. بیشتر ما منتظریم که عشقی به ما داده شه تا اونو به بقیه درخشش بدیم. به جای این طرز تفکر بهتره خودمون در زندگی روزمره به دور و بریا عشق بورزیم. هر کسی در زندگی به عشق احتیاج داره. می تونین به دوستان، اعضای خونواده، شریک زندگی و حتی یک ناشناس عشق بورزید. با عشق ورزیدن به بقیه می تونین معنای تازه ای به زندگی تون ببخشین. این عشق می تونه به شکل مهربانی، درک و پذیرش بقیه، بالا بردن آستانه ی تحمل و بخشندگی باشه.

چیجوری زندگی قشنگ داشته باشیم؟  آموزشی

۷. به مسائل از دید تازه ای نگاه کنین

بعضی وقتا زندگی برا ی تون سخت می شه و احساس می کنین فاصله زیادی با زندگی قشنگ دارین. در این مواقع پیدا کردن چیزی واسه شکرگزاری سخته. با این حال به رقابتای پیش روتون به عنوان فرصتی واسه یادگیری نگاه کنین. از خودتون بپرسید من از این شرایط چی میتونم یاد بگیرم؟ با این طرز تفکر می تونین قدم بلندی واسه داشتن یک زندگی قشنگ وردارین. این تغییر دیدگاه نسبت به مشکلات موجب می شه راحت تر با سختیا جنگ کنین و احساس بهتری نسبت به شرایط تون داشته باشین.

۸. ذهن باز و انعطاف پذیری داشته باشین

اگه نسبت به مسائل جور واجور ذهنی بسته و بدون انعطاف داشته باشین، شانس کمی واسه تغییر و پیشرفت دارین، اما اگه ذهن تون باز و آماده ی قبول کردن مسائل جدید باشه، راحت تر می تونین با مسائل و اتفاقات جور واجور روبه رو شید و فشار و استرس کمتری رو تجربه می کنین. با این طرز تفکر می تونین از اتفاقات پیشِ رو لذت ببرین و زندگی زیباتری رو تجربه کنین.

۹. به جای بدترینا، انتظار بهترینا رو داشته باشین

زندگی می تونه مثل یک ترن هوایی باشه. در زندگی بعضی وقتا سربالایی و بعضی وقتا سرازیری هست. بعضی اتفاقات باعث سربلندی و شادی تون می شن و بعضی اتفاقات احساس شکست و ناامیدی رو به شما منتقل می کنن. وقتی که ما نسبت به بقیه و اتفاقات پیش رو انتظار بهترینا رو داشته باشیم، چشم انداز مثبت تری نسبت به زندگی پیدا می کنیم و فضای دور و بر ما مثبت تر می شه. اگه انتظار بهترینا رو داشته باشین، بهترین موقعیتا واسه تون پیش خواهد اومد.

۱۰. واسه قشنگ تر کردن جهان اول از زندگی خودتون شروع کنین

منظور از این عبارت این نیس که بقیه رو به زندگی قشنگ موعظه کنین. بلکه منظور اینه که واسه ساختن یک زندگی قشنگ الهام بخش بقیه شید. همون طوری که مهاتما گاندی گفته:

خودتون مظهر تغییری باشین که می خواید در دنیا ببینین.

 

 

یعنی اگه می خواید جهان قشنگ تر شه، تغییر رو از خودتون شروع کنین.

حالا واسه اینکه یک زندگی قشنگ بسازین، آماده اید؟

منبع : lifehack

 


دسته‌ها: آموزشی