یکی از مهم ترین درسایی که – در مدرسه و دانشگاه یادمون نمی دن و – در زندگی باید یاد بگیریم اینه که با پولی که داریم چیکار کنیم، تا مجبور نباشیم همه عمر کار کنیم. به قول رابرت کیوساکی در کتاب «پدر پولدار، پدر بی پول»، بذاریم پول برامون کار کنه، نه ما واسه پول. واسه شروع به دو چیز احتیاج دارین: اول اینکه معنی پایه ای تجارت رو درک کنین و دوم اینکه به خودتون اعتماد کنین و واسه باقی عمرتون نقشه بکشین. آنقدرها هم کار سختی نیس. نه به سواد دانشگاهی احتیاج داره و نه نبوغ انیشتین می خواد. حالا این نوشته رو بخونین تا ببینین که باید چیجوری سرمایه گذاری کنیم.

چیجوری سرمایه گذاری کنیم؟  آموزشی

به چه دلیل سرمایه گذاری ترسناکه؟

واسه خیلی از ما پول و سرمایه گذاری مثل یادگیری الفبا و دوچرخه سواری نبوده که در زمان بچگی تمرینشان کنیم و بیاموزیم شون و چار تا بزرگتر هم برامون دست بزنن و با اهدای «اوجولات» تشویق مون کنن که به همین راه ادامه بدیم. اصلا خیلی از خونوادها گفتگو درباره سرمایه گذاری رو اونقدر خسته کننده میدونن که ترجیح میدن صدای تلویزیون رو زیاد کنن تا اگه کسی هم حرفش رو زد، نشنوند. همین می شه که فرزندشان زمان خوب ۲۰ سالگی رو به یللی تللی می گذرونه – نهایتش اینه که دانشگاهش رو تموم می کنه و وارد بازار کار شه – و تازه وقتی شمع تولد ۳۰ سالگی اش رو فوت کرد، متوجه می شه که اندوخته ی قابل اتکایی واسه آینده نداره و از الان تا ۵۰ یا ۶۰ سالگی باید یک نفس این زمین دوار رو طی کنه تا محتاج نون شب نباشه.

چیجوری سرمایه گذاری کنیم؟  آموزشی

چیجوری سرمایه گذاری کنیم؟  آموزشی

خلاصه که واسه همه مردم، خونه جایی نیس که بتونن از درونش راه حلای سرمایه گذاری رو یاد بگیرن. پدر و مادرها – علیرغم قصد خوب شون – جور دیگری فکر می کنن و بیشتر پیشنهاد می کنن پولتون رو ذخیره کنین، اما شما دلتون می خواد سریع تر پیشرفت کنین. این دو خواسته ی متفاوت – میل به احتیاط و میل به پیشرفت – در مقابل هم قرار می گیرن و منجر می شن به اینکه سرمایه گذار بی تجربه قصه ما بخواد روی دنده لج بیفته و چند شب شام نخورد و به جای کار اصولی بخواد حق داشتن خودشو به والدینش اثبات کنه. بعدش هم چون عجله داره، بدون اینکه هِر رو از بِر تشخیص بده میره و کل پولش رو مثلا برنج پیش خرید می کنه و… . خلاصه که دردسرتان ندم… اون چون اینکاره نیس حسابی ضرر می کنه و دلسرد می شه.

سرمایه گذاری کاری آینده نگرانهه و هدف دور دست رو نشونه میره. سرمایه گذاری مثل موشک کروز قاره پیماست نه تفنگ آب پاش با بُرد به درد بخور ۳۰ سانتی متر. اینکار صبر و حوصله می خواد. باید تا جایی که می تونین از بازار اطلاعات کسب کنین و در آخر با در پیش گرفتن راه حل ، خطر باخت سرمایه خود رو به کمه کم برسونین.

سرمایه گذاری اصلا یعنی چه؟

چیجوری سرمایه گذاری کنیم؟  آموزشی

سرمایه گذاری یعنی هر چیزی که می خریدش تا براتون سود مالی تولید کنه. مثلا همین کیبوردی که من این مقاله رو باهاش تایپ می کنم سرمایه منه، چون وسیله ایه که با اون مقاله می نویسم و درآمد کسب می کنم.

بیشتر مردم ۴ چیز رو به عنوان شکلای جور واجور سرمایه می شناسن:

پول نقد: پولی که در حساب بانکی بخوابونین

: پولی که به شرکتای دولتی یا خصوصی قرض بدین

: پولی که واسه خرید سهمی از یک شرکت خرج کنین

اموال: پولی که واسه خرید خونه و باغ و ماشین خرج کنین

به جز این ۴ نوعِ اصلی سرمایه گذاری، چیزای دیگری هم هستن که روشون سرمایه گذاری می ‏شه:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری شخصیت قوی داشته باشیم

– اجناسی مثل نفت، قهوه، ذرت، پلاستیک و طلا

– ارز خارجی

– وسایل کلکسیونی مثل عتیقه جات و آثار هنری

– و چیزای دیگر (مثلا یک شرکت انگلیسی هوای دشتای کشورش رو داخل شیشه می کنه و با قیمتی زیاد به چین صادر می کنه!)

چیجوری از خطر کار کم کنیم؟

چیجوری سرمایه گذاری کنیم؟  آموزشی

هیچ سرمایه گذاری رو نمی‏ شناسم که دوست داشته باشه سرمایه اش رو چشم بسته قمار کنه، اما واقعیت اینه که در سرمایه گذاری چیزی به نام «سرمایه گذاری بدون خطر» نداریم. با این حال وقتی قرار باشه روز به روز از ارزش پولتون کم شه، دلیل پیدا می‏ کنین تا خطر کنین.

به مجموعه سرمایه ها میگن سبد داراییا. معمولا سرمایه گذارها، در چند بخش ی جور واجور سرمایه گذاری می کنن و به اصطلاح با سرمایه شون تنوع بخشی انجام میدن. این کار رو به خاطر این انجام میدن که خطر از دست رفتنِ سرمایه و ضرر کردن رو روی چند نوع سرمایه تقسیم کنن تا اگه بازار هر کدامشان خوابید، کماکان ژتون داشته باشن تا در بازی باقی بمونن.

حتی اگه راجبه سرمایه گذاریای کوتاه مدت و زود بازده صحبت کنیم هم باز تکلیف همینه. مثلا اگه من سرمایه گذار عاقلی باشم – جدا از اینکه وضعیت بازار چی حکم می کنه – و دوست داشته باشم در صنعت پوشاک سرمایه گذاری کنم، منطقیه که با بخش بیشتری از پولم شلوار کتان بخرم که در کل سال خرید و فروش می ‏شه؛ از طرف دیگر قسمت کمتری از پولم رو به سرمایه گذاری روی تی شرت تابستونی اختصاص بدهم که سود بهتری داره اما فصل فروشش محدودتره و ممکنه روی دستم باد کنه.

از کجا شروع کنیم؟

چیجوری سرمایه گذاری کنیم؟  آموزشی

هر سرمایه گذاری ای نیازمند صرف کردن زمان و خرج کردن پول و ارائه خدماته که قراره تموم اینا با دریافت سود مالی جبران شن.

اگه کار می کنین و حقوق ثابت دریافت می کنین و زیر بار قرض و قوله نیستین و اونقدر پول در حساب بانکی تون هست که خیالتان از ۶ ماه آینده راحت باشه، می تونین به یکی از کارگزارهای بازار بورس مراجعه کنین و سهام شرکتی رو بخرین که ثبات داشته باشه. مشاوران مالی پیشنهاد می کنن مقداری از مبلغ سرمایه تون رو هم خرج اوراق قرضه کنین که خطر کمتری دارن.

صندوقای سرمایه گذاری مشترک هم چند سالی می شه که در ایران به راه افتادن. اینا نهادهایی هستن که طبق صلاحدید افراد متخصص در بخش ی سرمایه گذاری، با سرمایه مردم اوراق بهادار می خرن و سود حاصل از خرید این اوراق رو به سرمایه گذاران خود پرداخت می کنن و البته جاهای مطمئنی هم هستن چون تضمین بازگشت سود و اصل سرمایه رو هم میدن.

روی چیزی پول بذارین که بدونین چیه

وقتی که پای سرمایه گذاری پیش میاد، یکی از اشتباه ترین تصمیما اینه که برید پولتون رو در جایی خرج کنین که هیچ چیزی درباره بهش نمی دونین. بهتر نیس برید سرمایه گذاری رو با جاهایی شروع کنین که خودتون هم حسی بهشون دارین؟ مثلا از زمان اختراع آتاری تا الان، همیشه عاشق بازیای کامپیوتری بودین و نصف عمرتون رو در گیم نتا کذرونده اید. حالا هم خبردار شدین شرکتی که کارش تولید بازیای ویدئوییه، شروع به عرضه سهامش در بازار بورس کرده. شما که واسه عشق خودتون هم شده اخبار این صنعت رو دنبال می ‏کنین، بدتون هم نمیاد در گسترش اون نقشی داشته باشین، پس چه مرضیه که می خواید برید سهام شرکت تولید شیرفلکهای صنعتی رو بخرین که اگه پول دستی هم بهتان بدن حاضر نیستین برید داخل کارخانه اش رو ببینین چه برسه به اینکه بخواهید هر دفعه اخبارش رو دنبال کنین!دسته‌ها: آموزشی