عوامل مختلفی ازجمله اضطراب، اعتماد به نفس پایین، و ترس از صحبت کردن در مقابل جمع موجب ناموفق بودن افراد در صحبت کردن هستن. اما باید بدونیم فصاحت گفتار چیزی ذاتی نیس، بلکه هرکسی در هر سنی می تونه اونو بیاموزد. اگه ما نگران روان بودن گفتار خود هستیم، با مطالعه بیشتر، تمرین و تکرار یاد می گیریم که چیجوری سلیس و روان صحبت کنیم.

 

کلمات خود رو تغییر بدین

چیجوری سلیس و روان صحبت کنیم؟ آموزشی

۱. از واژگان شفاف و کوتاه بهره ببرین

دایره ی بزرگی از لغات، حتما همیشه با دایره ی لغات قوی برابر نیس. وقتی از روان بودن گفتار صحبت می کنیم، منظورمان کم گفتن و گزیده گفتنه. بیان یک مطلب با استفاده از لغات بسیار، حتما سلیس تر از یک توضیح روشن و ساده نیس. فکر نکنین که با به کار بردن کلمات اضافی، باهوش تر به نظر می رسین.

۲. واژهایی رو به کار ببرین که با اونا آشنایی دارین

چیجوری سلیس و روان صحبت کنیم؟ آموزشی

در یادگیری کلمات جدید بکوشید ولی زمانی که صحبت می کنین، از کلماتی که یاد گرفتین؛ استفاده کنین. یکی از عواملی که موجب می شه روان صحبت نکنین استفاده ی نابه جا از کلمات زیاد یا ترکیب کردن لغات سنگین با همه، طوری که مخاطب رو سردرگم کنه.

۳. ارجاعات به درد بخور داشته باشین

هرزمان ممکن بود، به یک منبع به درد بخور که بتونه شما رو در بیان ایده و فکر تون کمک کنه یا موضوع مورد بحث رو واسه مخاطب شفاف تر کنه، اشاره کنین. برگشت دادن به فرهنگ بیشتر، ادبیات سنتی و هنر، وقایع و افراد تاریخی بسیار به درد بخور هستن و باعث می شه باهوش تر به نظر برسین.

۴. از گزافه گویی دوری کنین

هیچی به اندازه به کار بردن کلمات و آواهایی مثل «پس، مثل و بله و امثال اینا» دربین کلمات اصلی گفتار واسه پر کردن سکوت و مکثا، شما رو غیرحرفه ای نشون نمی ده. سعی کنین از این کلمات واسه طولانی کردن صحبت و پُرکردن فضای سکوت بین اونا استفاده نکنین. می تونین از قبل به تموم حرف هاتون فکر کنین و دقیقا همونا رو بگید تا احتیاجی به استفاده از کلمات اضافی نباشه.

۵. کلمات رو به روشنی بگید

اگه فصیح ترین سخنرانی دنیا رو هم داشته باشین ولی نتونین کلمات اونو روشن و به درستی بگید، مخاطبان خود رو گمراه می کنین. زمانی رو به فراگرفتن درست تلفظ هر کلمه و کم کردن لهجه تا اونجا که ممکنه، اختصاص بدین.

۶. با کلمات ربط و صفات آشنا شید

چیجوری سلیس و روان صحبت کنیم؟ آموزشی

یکی از مشکلات عادی بین همه مردم اینه که صحبت خود رو در جست وجوی کلمات ناتمام می ذارن و مکث غیرمنتظره ای در صحبت شون ایجاد می کنن که باعث می شه آماده به نظر نرسند. واسه شکست دادن این مشکل، فهرستی از کلمات ربط دهنده و صفات رو تو ذهن خود آماده داشته باشین تا در صورت فراموش کردن صحبت، از اونا کمک بگیرین.

عبارات رایجی مثل: گذشته از این، ضمنا، افزون بر این، به ویژه، با وجود این و با اینکه.

صفات عادی و سلیس بسته به موضوع صحبت شما تنوع بسیاری دارن مثلا: جذاب، بیزار، بد، خوش ذوق، بزرگ نمایی آمیز، کوتاه، خوب، دوست داشتنی و چیزای دیگه ای به جز اینا.

۷. جملات خود رو از پیش آماده کنین

واسه پیشگیری از برهم خوردن رشته افکار تون موقع صحبت کردن و شروع یکباره صحبت، درباره چیزی که می خواید بگید، فکر کنین. مثل نوشتن یک نامه، از پیش فکر کردن به شما واسه تنظیم گفتار تون و چگونگی بیان اون زمان می ده. فقط دقت کنین بیشتر از حد جملات خود رو از پیش برنامه ریزی و حفظ نکنین طوری که صحبت شما مصنوعی به نظر بیاد یا کلمات مهم رو از یاد ببرین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری روابط اجتماعی موفق داشته باشیم؟

چیجوری سلیس و روان صحبت کنیم؟ آموزشی

نحوه ی گفتار خود رو تغییر بدین

چیجوری سلیس و روان صحبت کنیم؟ آموزشی

۱. بر اضطراب اجتماعی و صحبت در جمع پیروز شدین

اگه صداتون بلرزد، خیلی آروم صحبت کنین یا با لکنت کلام خود رو شروع کنین، سلیس صحبت کردن خیلی سخت هستش. واسه شکست دادن این مشکلات به آسیب شناس گفتار، گفتاردرمانگر یا مشاور مراجعه کنین.

۲. آرامش خود رو حفظ کنین

چیجوری سلیس و روان صحبت کنیم؟ آموزشی

همونطور که در مورد شکست دادن اضطراب گفته شد، اگه نگران، مضطرب یا عصبی به نظر برسین، نمی تونین به درستی سخن خود رو ادا کنین. هر اقدامی که واسه آرامش یافتن شما ضروریه انجام بدین؛ مخاطب خود رو در حالت خنده داری تصور کنین تا احساس راحتی بیشتری داشته باشین یا خیلی راحت به خاطر بیارین در بدترین حالت، ممکنه شنوندگان کسل شن که آنقدرها هم که تصور می کنین؛ بد نیس. صحبت کردن باید طبیعی به نظر بیاد نه اجباری، پس اجازه بدین کلمات بر زبون تون جاری شن و نگران چگونگی اونا و اینکه بقیه درباره شما چه فکری می کنن نباشید.

۳. با اعتماد به نفس صحبت کنین

تا به حال دقت کردین کسائی که با اعتماد به نفس رفتار می کنن ناخودآگاه جذاب ترو تأثیرگذارتر به نظر بین؟ زمانی که مطمئن و جسور صحبت می کنین، حس کنجکاوی مخاطب رو برمی انگیزید. حتی اگه خود تون اونو حس نکنین، با اعتماد به نفس رفتار کنین تا گفتار شما روان تر و حرفه ای تر شه. جدا از اینکه این، زمانی که خودنمایی به بی پروا بودن می کنین، کم کم اعتماد به نفس خود رو بالا می برین. موقعیتی که درهر حال در اون برنده هستین.

۴. شمرده صحبت کنین

سریع صحبت کردن شما رو عصبی تر نشون میده. زمانی که نگران گفتن مطلبی هستین، واکنش طبیعی شماس که سریع تر صحبت کنین تا صحبت خود رو زودتر پایان بدین. این عمل حرفه ای نیس و شما رو مضطرب نشون می ده. جملات رو شمرده بگید. کنه صحبت کردن بهتر از خیلی سریع حرف زدنه.

۵. به شنونده توجه کنین

سخنرانان متبحر، با مخاطبان خود رابطه چشمی برقرار می کنن و اونا رو مستقیما مخاطب قرار میدن. این عمل نشون می ده اونا واسه شنوندگان شون ارزش قائل هستن. حتی اگه مخاطب شما یک نفره، این مورد رو رعایت کنین.

۶. در صورت ضرورت یادداشت وردارین

اگه نگران یک سخنرانی عمومی هستین از بردن یادداشت همراه خود خجالت نکشید. منظم کردن افکار و تهیه ی خلاصه ای از اونا راه مؤثریه واسه اینکه صحبتای خود رو به ترتیب و منظم بگید. اما یادداشتای خود رو به عنوان متنی که از روی اون می خونین استفاده نکنین، بلکه واسه یادآوری نکات و عبارات کلیدی صحبت هاتون با نگاهی سریع به اونا واسه روان تر شدن کلام و درک آسون مخاطب از اون استفاده کنین.

۷. جلوی آینه تمرین کنین

چیجوری سلیس و روان صحبت کنیم؟ آموزشی

ممکنه خنده دار به نظر بیاد، اما اگه در آینه به حرکات خود هنگام صحبت کردن دقت کنین، متوجه ایرادهای اون میشید. می تونین به وسیله یک دوربین اونو ضبط کنین تا نقاط قوت و ضعف خود رو بهتر بشناسین.

۸. مطالعه تون رو بیشتر کنین

چیجوری سلیس و روان صحبت کنیم؟ آموزشی

کتاب خوندن نه تنها دایره ی لغات شما رو گسترده تر می کنه و درک مطلب تون رو بهتر کنه، بلکه شما رو با سخنرانان بزرگ تاریخی و اسطوره ای آشنا می کنه. برنامه منظمی واسه کتاب خوندن داشته باشین و توجه خود رو به ویژه به مطالبی که شخصیت کتاب می گه متمرکز کنین. تقلید رفتارها و الگوهای صحبت این شخصیتا به روان تر شدن گفتار شما کمک می کنه.

چیجوری سلیس و روان صحبت کنیم؟ آموزشی

منبع : wikihow.com

دسته‌ها: آموزشی