همه ما می خواهیم خوشحال باشیم. ولی بعضی وقتا فکر می کنیم شادی چیزیه که باید واسه ما اتفاق بیفته، چیزی که ما قادر به کنترل اون نیستیم. شاید خیلی اوقات شده باشه به خود بگیم: «اگه شرایط طوری دیگر بود، من خوشحال بودم». ولی بذارین به شما بگم، طرز کار شادی اینطور نیس. تحقیقات نشون می ده تنها بخش کوچیکی از شادی (حدود ۱۰ درصد) به موقعیت شخص بستگی داره. پس بیشتر شادمانی ما از کجا میاد؟

پس بیایید ببینیم چیجوری خوشحال زندگی کنیم.

 

خوشحال به دنیا اومدن؟

چیجوری خوشحال زندگی کنیم؟  آموزشی

بخشی از شادی به شخصیت افراد برمیگرده. بعضی از مردم به شکل ذاتی دارای طبیعتی خوشحال هستن. همه ما آدمایی رو می شناسیم که بیشتر وقتا خنده رو و خوشبین هستن. شخصیت مثبت و پرانرژی اونا خوشحال بودن رو واسه شون ساده تر می کنه.

چیجوری خوشحال زندگی کنیم؟  آموزشی

، اگه این اینطوریه در مورد کسائی که با شخصیتی بدخلق متولد می شن چه میشه گفت؟ اونا ممکنه به جای خوبیا، به دیدن مشکلات و ایرادات عادت کرده باشن. روحیه ی اونا ممکنه بیشتر اخمو و دلمرده باشه تا سرخوش و خوشحال. ولی اگه بخوان خوشحال تر باشن (کیه که نخواد؟) میشه روی اون کار کرد.

کلید شادمانی در دستان ماست

اولین جواب به این سوال که چیجوری خوشحال زندگی کنیم، اینست که بگیم خود ما مسئول شادی خود هستیم. محققان پی بردن که نصف شادی به چیزایی وابسته که ما قادر به کنترل اونا هستیم. این خبر بسیار خوبیه، چون به معنای اینه که همه می تونن خوشحال تر باشن.

بخش بزرگی از میزان شادی ما به شکل تفکر، عادتا و سبک زندگی مون بستگی داره. با آموختن مؤلفه های کلیدیِ شادی، می تونیم اونا رو به کار بگیریم تا زندگی شادتری داشته باشیم.

به چه دلیل شادی مهمه؟

قبل اینکه بدونیم چیجوری خوشحال زندگی کنیم، باید بدونیم به چه دلیل باید خوشحال باشیم. خوشحالی بالاتر از یک حس خوب و یا یک صورتک زرد خندانه. شادمانی حس لذت بردن تموم و کمال از زندگی و میل به استفاده ی بهینه از لحظه لحظه اینه. شادمانی «چاشنی اسرار آمیزی» است که به ما کمک می کنه بهترین باشیم و به بهترین وجه عمل کنیم.

در این جا به مواردی اشاره می کنیم که محققان با مطالعه روی افراد خوشحال بهش پی بردن:

 • آدمای خوشحال موفق تر هستن.
 • آدمای خوشحال بهتر می تونن هدفای خود رو دنبال کرده و به اونا برسن.
 • آدمای خوشحال سالم تر هستن.
 • آدمای خوشحال عمر طولانی تری دارن.
 • آدمای خوشحال روابط بهتری دارن.
 • آدمای خوشحال بهتر یاد می گیرن.

مؤلفه های یک زندگی خوشحال

شادی اونقدر در زندگی ما با اهمیته که بخش ی تحقیقاتی مخصوص خود رو داره که بهش روان شناسی مثبت گرا میگن. کارشناسان این بخش پی بردن که یه سری عناصر کلیدی هست که می تونه باعث افزایش خوشحالی مردم شه. این عناصر عبارتند از:

احساسات مثبت

چیجوری خوشحال زندگی کنیم؟  آموزشی

خوشحالی. قدرشناسی. عشق. تعجب. خوشی. بازیگوشی. شوخی. الهام. مهربانی. امید. خلاقیت. علاقه. هیجان. لذت. آرامش. بیایید اعتراف کنیم: همه ما دوست داریم اینجور احساساتی رو تجربه کنیم.

چیجوری خوشحال زندگی کنیم؟  آموزشی
چیجوری خوشحال زندگی کنیم؟  آموزشی

احساسات مثبت در کنار داشتن یک حس خوب، واسه جسم و ذهن ما بسیار مفیدند. اونا هورمونای استرس رو کاهش میدن، به رفع اضطراب و افسردگی کمک می کنن و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شن.

حس کردن احساسات مثبت به شکل روزمره اثر زیادی روی شادمانی و سلامتی ما داره. بخاطر این خیلی مهمه کارایی رو بکنیم که احساسات مثبت به ما میدن. حتی کارای ساده ای مثل بازی با یک بچه، یا یک حیوان خونگی یا قدم زدن در هوای آزاد می تونه باعث القای این احساسات شه.

یکی دیگر از کلیدای شادمانی باخبر شدن از نحوه ی مدیریت احساسات منفیه. احساسات سخت، بخش انکارناپذیر زندگی هستن، با این حال فرق، در چگونگی برخورد با این احساساته.

نقاط قوت و علاقه مندیا

چیجوری خوشحال زندگی کنیم؟  آموزشی

کارایی که ما در اونا مهارت داریم و دوست داریم بکنیم نقاط قوت ما هستن. همه ما نقاط قوت داریم حتی اگه تا الان اونا رو کشف نکرده باشیم.

نقاط قوت ما شامل موارد زیر می شن:

 • کارایی که به اونا علاقه داریم مثل موسیقی، هنر، علم، ساختن چیزای جور واجور، آشپزی و مطالعه.
 • هر گونه مهارتی که داریم، مثل نقاشی کشیدن، نواختن یک ساز یا ورزش کردن
 • ویژگیای خوب ما مثل مهربانی، شوخ طبعی و یا قدرت رهبری

هنگامی که یک نقطه قوت رو کشف می کنیم و اونو پرورش میدیم، شادی ما زیاد می شه. هرچه بیشتر روی نقطه قوت خود کار کنیم، در اون مهارت بیشتری پیدا می کنیم تا جایی که در اون به مرتبه استادی می رسیم.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری زندگی قشنگ داشته باشیم؟ 

هنگامی که در کاری که از انجام دادن اون لذت می بریم ماهر میشیم، می تونیم در اون غرق شیم. به این حالت تچان (flow) میگن. تجربه کردن تچان به افزایش شادمانی کمک می کنه. پیدا کردن راه هایی واسه استفاده از نقاط قوت در زندگی روزمره یکی از کلید ی ترین مؤلفه های لازم واسه یک زندگی شاده.

داشتن روابط خوب

چیجوری خوشحال زندگی کنیم؟  آموزشی

آدمایِ زندگی ما مهم هستن. روابط خوب یکی از بهترین راه ها واسه بهره مندی از شادمانی و سلامتیه.

آموختن مهارتای عاطفی خاصی می تونه به ما کمک کنه روابط خوبی ایجاد و اونا رو حفظ کنیم. هنگامی که افرادی در زندگی ما هستن که همیشه می تونیم روی اونا حساب کنیم، همونجوریکه اونا روی ما حساب می کنن، به آدمایی قوی تر، کاردان تر و موفق تر تبدیل میشیم.

اینجا بعضی از مهارتایی رو معرفی می کنیم که به ما در ایجاد روابط خوب کمک می کنن:

 • یاد بگیریم چیجوری احساسات خود رو درک و اونا رو بگیم.
 • از همدردی و یک دلی واسه درک احساسات طرف مقابل استفاده کنیم.
 • مهربون باشیم.
 • حق شناسی خود رو بگیم.
 • واسه گفتن اینکه چه می خواهیم و یا به چی احتیاج داریم، اعتماد به نفس مون رو تقویت کنیم.

پیدا کردن معنا و هدف زندگی

چیجوری خوشحال زندگی کنیم؟  آموزشی

زندگی ما می تونه پر از فعالیتای روزمره و مسئولیتا باشه. خیلی از ما چند کار رو به طور هم زمان انجام میدیم تا بلکه جلو بیفتیم و همیشه به جای بعدی ای که باید اونجا باشیم فکر می کنیم. ولی بیایید کمی ترمز کنیم و به کاری که در حال انجام اون هستیم و دلیلی که اونو انجام میدیم فکر کنیم. این همون چیزیه که شادی رو می سازه.

به تاثیرات کاهاری خود توجه کنین. ببینین از چه راه هایی (چه کوچیک، چه بزرگ) در حال به وجود آوردن تغییر هستین. طبق ارزشایی که واسه تون مهم هستن زندگی کنین. کمی وقت بذارین و ببنید چه چیزایی واسه شما واقعا اهمیت دارن (مثل کمک کردن به بقیه و یا محافظت از سیاره ی زمین).

از چه راهی می خواید دنیا رو به جای بهتری تبدیل کنین؟ به تموم کارای کوچیکِ روزمره که می تونن شما رو به طرف هدف تون هدایت کنن توجه کنین. اونا کمک می کنن که زندگی شما معنای جدیدی بگیره و شادی تون زیاد شه.

واقعا چیجوری خوشحال زندگی کنیم

چیجوری خوشحال زندگی کنیم؟  آموزشی

زمان که زندگی ما پر از احساسات مثبت، روابط خوب، تمرین نقاط قوت و حس هدفمندی باشه، آماده ایم تا کارا رو با موفقیت به انجام برسانیم.

هدف گذاری و رسیدن به هدفا باعث می شه تا انرژی خود رو روی انجام اونا متمرکز کنیم و به ما کمک می کنه فهمیده چیجوری می تونیم در دنیای دور و بر خود تأثیرگذار باشیم.

تموم سعی خود رو در مسائلی که واسه تون اهمیت دارن به کار بگیرین. در هر کاری بهترین خود باشین، بدون اونکه احتیاجی به کامل و بی مشکل بودن داشته باشین. اگه همون اول نتیجه نگرفتید، طرز فکر خوش بینانه ی خود رو حفظ کنین و بازم سعی کنین. به خودتون و رویاهاتون ایمان داشته باشین.

چیجوری خوشحال زندگی کنیم؟  آموزشی

هدفای واقعی واسه خود تعیین و با برداشتن قدمای کوچیک، رؤیاهای خود رو به واقعیت تبدیل کنین و واسه اونکه موفقیت رو از اون چیزی که هست بازم شیرین تر کنین، اونو با کسائی که واسه شما مهم هستن جشن بگیرین.

خوشحال تر شید

بسیار خوب، پس شما یاد گرفتید که چیجوری با مدیریت طرز تفکر، آروم کردن ذهن، کسب اعتماد به نفس بیشتر، اجرا نقاط قوت، افزایش عزت نفس، انجام کارای مورد علاقه و ایجاد ارتباطات خوب خوشحال تر باشین. فهرست خیلی طولانی شد، مگه نه؟ نمی تونین هم زمان از پس همه اونا بربیایید. ولی می تونین با برداشتن قدمای کوچیک شروع و یک کار رو انتخاب و روی اون تمرکز کنین.

بهترین راه واسه رسیدن به هر هدفی اینه که با کارای مشخص و کوچیک شروع کنین. بعد از یه مدت، انجام اونا واسه تون به یک عادت تبدیل می شه و بدون اونکه خیلی درباره اونا فکر کنین در زندگی شما جا می افتن. حال زمان اون رسیده که یک عادت روزمره ی جدید رو انتخاب کنین. رسیدن به هدفای کوچیک و مشخص می تونه روی هم رفته شادی زیادی بسازه.

منبع : kidshealth.org

 


دسته‌ها: آموزشی