خیلی وقت نیس این تصور که شخصیت افراد ثابته به رقابت کشیده شده، باید بگم برخلاف اون چیزی که ممکنه فکر کنین، می تونین شخصیت خود رو پرورش بدین و تبدیل به انسانی با شخصیت قوی شید. اگه می پرسین: چیجوری شخصیتی قوی داشته باشیم؟ یا می خواید بدونین شخصیتایی که همیشه بدون سعی اضافه، نظر بقیه رو به خود جلب می کنن چه خصوصیاتی دارن این مقاله واسه شماس. در این مقاله شخصیت قوی خود رو پیدا می کنین و با تمرین نکات گفته شده اونو بیشتر از قبل رشد میدید.

چیجوری شخصیت قوی داشته باشیم آموزشی

 

تقریبا تا همین آخرای تصور می شد شخصیت افراد تغییر نمی کنه. در سال ۱۸۹۰ ویلیام جیمز روانشناس معروف هاروارد در کتاب موثر خود گفت شخصیت فرد با رسیدن به اول بزرگسالی در قالبی از گچ محکم می شه. این دیدگاه به مدت بیشتر از یک قرن رواج داشت. اما کم کم باور ها منعطف بودن شخصیت اعتبار خود رو پیدا کردن و الان ما آدما از کنترل و تاثیرگذاری خود بر ویژگیا و صفاتی که قصد تغییر یا پرورش اونو داریم آگاه هستیم.

شخصیت چیه؟

چیجوری شخصیت قوی داشته باشیم آموزشی

شخصیت الگوی عادی تفکر، احساس و رفتار فرده که از اون انسانی جدا می سازه. وقتی میگیم که کسی شخصیت خوبی داره منظورمان اینه که اون دوست داشتنی و جالبه و بودن در کنار اون تجربه خوشایندیه. همه می خوان که واسه بقیه جذاب باشن. واسه رسیدن به این خواسته داشتن یک شخصیت خوب، حتی از ظاهری جذاب هم لازم تره. واقعا ٪۸۵ از موفقیت و شادی افراد پس ی کیفیت رابطه اونا با بقیه شکل میگیره. در آخر این شخصیت شماس که تعیین می کنه بقیه به شما جذب شن یا از شما فاصله بگیرن. در حالی که تنها تا اندازه ای قدرت داریم ظاهرمون رو تغییر دهیم، این توانایی رو داریم که شخصیت خود رو تا هر اندازه که می خواهیم پیشرفت دهیم. ما می تونیم صفات و ویژگیای یک شخصیت قوی رو که مناسب و مطلوب میدونیم در خود تقویت کنیم.

چیجوری می تونیم شخصیت قوی داشته باشیم؟

۱. شنونده ای عالی باشین

چیجوری شخصیت قوی داشته باشیم آموزشی

ژاکلین کندی یکی از جذاب ترین زنان دنیا به حساب می اومد؛ چون مهارت اینکه شنونده ای استثنایی باشه رو در خود رشد داده بود. نحوه ی نگاه این زن به چشمای بقیه، توجه اون به تک تک کلمات گوینده و انتقال این احساس به اونا که مهم هستن زبانزد بود. هیچی باحال تر از این نیس که کسی مشتاقانه به حرفاتون گوش بده؛ چون این احساس رو به شما می ده که تنها آدم مهم روی زمین هستین.

۲. بیشتر بخونین و علائق تون رو گسترش بدین

هرچقدر بیشتر بخونین و به زمینه های بیشتری واسه یادگیری و صرف وقت علاقه نشون بدین، شخصیت قدرتمندتری پیدا می کنین. وقتی آدمای جدیدی رو ملاقات می کنین حرفی واسه گفتن دارین و می تونین با بقیه در این موارد وارد بحث و گفتگو شید. در این موقعیت ممکنه در روبرو شدن با نادانستهای بقیه عصبانی شید، اما به یاد داشته باشین که اگه به نحوی مناسب اطلاعات خود رو با اونا در بین بذارین اشتیاق آگاهی رو در اونا روشن می کنین.

۳. خوش صحبت باشین

چیجوری شخصیت قوی داشته باشیم آموزشی

این مورد به میزان مطالعه و دانستهاتون مربوطه. زمانی که اندوخته ی بیشتری واسه شریک شدن با جمع بدست آوردین نوبت به آموختن نحوه ی به اشتراک گذاشتن اون با بقیه می رسه. هیچکی نمیتونه درباره تموم موضوعات بدونه، پس شریک شدن دانسته هاتون با بقیه به روابط شما تازگی می ده.

۴. نظرات خود رو بگید

هیچی خسته کننده تر از همنشینی با کسی که در هیچ زمینه ای نظر نمی ده نیس. اگه قادر به توضیح نظری که دارین نباشید مکالمه به جایی نمی رسه. اگه نظری نامعمول یا متفاوت از بقیه دارین در مطرح کردنش درنگ نکنین، چون که جذابیت شما بیشتر میشه؛ البته به شرط اونکه از دسته آدمهای همه چیزدان به نظر نرسید. چشم انداز متفاوت شما به موضوع، باعث گسترش روشن بینی جمع می شه.

۵. با آدمای جدید ملاقات کنین

سعی کنین با آدمای جدید ملاقات کنین به ویژه کسائی که با شما متفاوت هستن. این کار نه تنها باعث آشنایی شما با فرهنگا و راه های متفاوت انجام کارا می شه بلکه افقای شخصیتی شما رو هم پیشرفت می ده.

۶. خودتون باشین

چیجوری شخصیت قوی داشته باشیم آموزشی

دومین مورد خسته کننده بعد از نداشتن هیچ نظری در گفتگو، اینه که سعی کنین کسی که نیستین به نظر برسین. ادای کسی که نیستین رو درآوردن به دلیل اینکه در جمع جایی پیدا کنین یا موردپسند واقع شید معمولا نتیجه عکس می ده. چون ما منحصر به فرد هستیم، نشون دادن همون شخصیت خاص مونه که ما رو جذاب می کنه. سعی واسه تقلید از دیگری نه تنها محکوم به شکسته بلکه نشونه ای از از دست دادن اصالته.

۷. توجه طلب نباشید

داشتن یک شخصیت قوی به معنای اینه که شما شادی و امنیت رو از درون خودتون دریافت می کنین و واسه تائید گرفتن از بقیه احتیاج به جلب توجه ندارین. شخصیتای قوی زمان خود رو صرف توجه طلبی با شکایت از دنیا، غیبت از بقیه یا رفتارهای نمایشی نمی کنن، به جای اون اجازه میدن که اعمال و رفتارشون درباره اونا سخن بگه. مهمه بدونین که توجهات زودگذر موندگار نیستن؛ چیزی که به یادها می مونه شخصیت قوی شماس.

۸. نگاه و نگرشی مثبت داشته باشین

چیجوری شخصیت قوی داشته باشیم آموزشی

کسی نمی خواد دور آدمای منفی که همیشه شکایت می کنن یا حرف مثبتی واسه گفتن ندارن باشه. سعی کنین آدم شادی باشین که با ورودش به اتاق، با خود انرژی میاره. می تونین این کار رو با مورد توجه قرار دادن بهترین ویژگیای آدما و موقعیتا انجام بدین. لبخند گرمی بزنین، شادی رو بپراکنید و با حضور خود به دور روح بدمید.

۹. فرصتای تون رو خودتون ایجاد کنین

در حالی که بعضی در گوشه ای در انتظار ترفیع، پیدا کردن کار، مسافرت و بقیه فرصتا نشسته ان، شخصیتای قوی سعی می کنن تا فرصتی ایجاد کنن و به طرف هدفی حرکت کنن. شخصیتای قوی یادگیری، رشد و تغییر رو بخشی از روند همیشگی زندگی خود در نظر می گیرن. واسه داشتن شخصیت قوی باید به جای ترسیدن از تغییر اونو با آغوش باز قبول کنین و از بیحالی دوری کنین. شمام ممکنه مثل هرکی دیگری ترسایی داشته باشین، اما نباید بذارین این ترسا شما رو کنترل کنن. عوضش اجازه بدین اشتیاق شما به شادمانی و موفقیت بزرگ تر از ترسای تون باشه.

۱۰. حمایت کننده بقیه باشین

حمایت کننده بودن شاید جذاب ترین خصوصیتیه که می تونین در شخصیت خود ترکیب کنین. همونجوریکه خود شما اینجور خصوصیتی رو در بقیه دوست دارین، خودتون اینجور حمایتی رو واسه بقیه در مواقع احتیاج جفت و جور کنین. همه ما خیلی دوست داریم کسی که در گوشه زمینِ بازیِ زندگی ما رو تشویق کنه، به ما باور داشته باشه و کمک کنه وقتی افتادیم دوباره از نو شروع کنیم.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری عادت به مطالعه رو در خود بپرورانیم؟ "

۱۱. پایبند اصول باشین و از اعتبار خود محافظت کنین

چیجوری شخصیت قوی داشته باشیم آموزشی

راستی و عمل برابر با گفتار و قولای تون احترام، تشویق و تشکر بقیه رو به همراه میاره. اعتبار شما پس ی چند سال به دست اومده و ممکنه پس ی یک رفتار اشتباه خدشه دار شه. سعی کنین به هیچ قیمتی اونو از دست ندین مگه در زمانی که مجبور باشین کیفیت مهم تری مثل راستی رو زیرپا بذارین. همیشه با خودتون صادق باشین و فراموش نکنین ممکنه منبع الهام کسی باشین.

۱۲. آرامش خود رو حفظ کنین

چیجوری شخصیت قوی داشته باشیم آموزشی

آرامش

فایده ای در واکنشای بزرگ نمایی آمیز و جوش آوردن نیس. آرامش باعث پیشرفت شما می شه، چون در اینجور حالتی از وقار و صلحه که می تونین تمرکز و تفکر کنین و در آخر تصمیمی که به بهترین شکل منافع شما رو تامین کنه بگیرین. آرامش، بدون شک یکی از صفات روشن افرادی با شخصیت قویه. وقتی خودتون، افکار و احساسات تون رو به شکل ای آروم و صمیمی بگید، به طور حتم شخصیت شما واسه دور و بریا خوب به نظر خواهد رسید.

۱۳. مسئولیت پذیر باشین

هیچکی دلش نمی خواد اطرف آدمایی که همیشه از زندگی گلایه می کنن و احتیاج به توجه دارن باشه. همه ما مشکلات خودمون رو داریم که لازمه به اونا رسیدگی کنیم، اما نمایش ناراحتی و باور به زور روزگار تا به حال نتوانسته گره ای از مشکل کسی باز کنه. همه ما مسئول زندگی مون هستیم، پس لازمه از اینکه هر کسی جز خودمون رو واسه شکستای مون مقصر بدونیم دست برداریم. یک شخصیت قوی مسئولیت اعمال خود رو قبول می کنه و بهترین تلاشش رو واسه تغییر سرنوشت انجام می ده. شادی شمام یک وضعیت ذهنیه که خودتون مسئول ایجاد پایه ای اون هستین. اینکه قانون جذب رو به خاطر داشته باشین:

وقتی روی چیزی تمرکز می کنین اونو جذب می کنین به عبارت ساده تر اگه روی مشکلات و سختیای زندگی تمرکز کنین فرصتی واسه پیدا کردن شادی نخواهید داشت.

 

 

۱۴. از تکانهای غیرمنطقی به سلامت گذر کنین

چیجوری شخصیت قوی داشته باشیم آموزشی

تکانهای بدون فکر بعضی وقتا بخشی از طبیعت انسانی ما هستن، بعضی آدما احساسات خود رو شدیدتر از بقیه تجربه می کنن و این موضوع بعضی وقتا باعث رفتارهای تکانشی (بدون فکر) می شه. اگه در مقابل این تکانها ایستادگی نکنین، اونا می تونن به روابط شما ضرر وارد کنن عقل و منطق شما رو دور بزنن. بعضی وقتا به خودمون اجازه میدیم در ترس و غم غوطه ور شیم، اما اگه می خواید بدونین چیجوری شخصیت قوی داشته باشیم؟ باید بگم تصمیم کامل با شماس که می خواید درنهایت برده ی ترسا و ناامیدیا شید یا با تمرینِ به دست گرفتن کنترل احساسات تون شخصیت قوی داشته باشین.

۱۵. حقیقت طلب باشین

آدمای حقیقت طلب دوست داشتنی هستن، کسائی که حقیقت رو هر چند سخت و دردناک به دروغی آرامبخش ترجیح میدن. حقیقت طلبی بدون شک یکی از مهم ترین صفات فرد دارای شخصیت قویه. آدمهای قوی و عقلانی همیشه از شک استقبال می کنن و درستی اطلاعات رو سبک و سنگین میکنه، همینه که به اونا می گیم عاقل. شخصیتای قوی خود رو از تموم سوگیری و پیش داوریای شون آزاد می کنن و در جستجوی خوشبختی در تموم مراحل هستن.

۱۶. پردل و جرات باشین و عقب نشینی نکنین

چیجوری شخصیت قوی داشته باشیم آموزشی

ترس، احساسی طبیعی به حساب میره. آدما از نگاه ژنتیکی با استعداد احساس ترس در موقعیتای استرس بیارن. همه آدمایی که روی کره ی زمین زندگی می کنن ترس رو کمه کم واسه یک بار هم که شده در زندگی تجربه کردن. گرچه در حالی که بعضی این ترس رو نشون میدن، یه سریای دیگه ترس خود رو با مهارت مخفی می کنن و اجازه میدن جربزه بر وجودشون حکومت کنه. اگه شخصیت قوی می خواید دقیقا باید همین کار رو انجام بدین. با مشکلات و رقابتای زندگی خود روبرو شید و بر اونا پیروز شدین، عقب نشینی نکنین، وحشت زده نشید و همیشه به خودتون اعتماد داشته باشین.

چیجوری شخصیت قوی داشته باشیم آموزشی

۱۷. همدل باشین

چیجوری شخصیت قوی داشته باشیم آموزشی

همدلی یکی از مهم ترین و باارزش ترین صفات شخصیتیه، واقعا این خصوصیته که از ما آدم می سازه. الان یکی از اشتباهات عادی اینه که مردم فکر می کنن نشون دادن همدلی و صمیمیت به اونا چهره ای ضعیف می ده. اما حقیقت اینه که فقط آدمهای واقعا قوی، کسائی که از درون می درخشن، می تونن رفتار خوب و مهربانانه با بقیه داشته باشن. به دور و بریا خود عشق بورزید و همیشه با اونا همدلانه رفتار کنین بدون اینکه در مقابل انتظاری از اونا داشته باشین. هیچ وقت بقیه رو قضاوت نکنین؛ چون که واسه هرکی در زندگی جنگ ای در جریانه که شما از اون هیچ نمی دونین!

۱۸. اعتماد به نفس داشته باشین

چیجوری شخصیت قوی داشته باشیم آموزشی

افراد با اعتماد به نفس بسیار جذاب و قوی هستن. وقتی به پتانسیلای خودتون ایمان داشته باشین، به بقیه القا می کنین که همین طور درباره شما فکر کنن. اعتماد به نفس در زندگی به دست ما ساخته می شه، واسه داشتن شخصیت قوی باید یاد بگیریم روی اعتماد به نفس خود کار کنیم ی اینکه به خودمون احترام بذاریم و خود رو دوست داشته باشیم. در گذر سالای زندگی موقعیتای زیادی پیش میاد که عزت نفس ما رو هدف می گیرن، اما این به خودمون بستگی داره که به نرمی از بین این مشکلات عبور کنیم و هیچوقت به شکست یا تسلیم شدن رضایت ندیم. موفقیت، موفقیت میاره و شک نداشته باشین واسه تحقق اون لازمه وقت و انرژی زیادی صرف کنین. به جای اینکه تنها به شکستای بزرگ خود تمرکز کنین، ضروریه که متوجه ی همه موفقیتای کوچیک تون باشین. این کار تا اینجا بهترین راه ساختن اعتماد به نفس و آخرش تبدیل شدن به شخصیتی قویه که همه اونو تشویق می کنن.

۱۹. با «همه» رفتاری با ادب داشته باشین

رعایت ادب هیچ وقت از مد افتاده نمیشه؛ چون مردم همیشه از رفتار مناسب استقبال می کنن. وقتی صحبت از رفتار با ادب پیش میاد باید گفت رعایت ادب و مهربانی با آشنایان و افرادی که از اونا خوش تون میاد کار سختی نیس، رقابت واقعی وقتیه که قرار باشه با افرادی که با اونا مشکل دارین با ادب رفتار کنین. اگه خودتون رو در طول روز به یه جور مدیریت کردین که با این افراد هم رفتاری در شون شخصیت قویِ خودتون داشته باشین، آخرش از چیزی که قصدش رو داشته اید هم قوی تر هستین.

منبع : essentiallifeskills lifehack psychologium

 


دسته‌ها: آموزشی