« دیگه چه خبر؟» یا «، دیگه چه کارا می کنی؟»، این جملات واسه تون آشنا نیستن؟ حتما شمام تجربه اسیر شدن در اینجور مکالماتی رو دارین. مکالمات کوتاهی که ناشیانه پیش می رن و واقعا دیگر نمی دونین درباره چه چیزایی صحبت کنین. دلیل رسیدن مکالمه به اینجور نقطه ای خجالت، درونگرایی یا هر چیز دیگری که باشه، شما رو در موقعیت ناجوری قرار می ده. هیچکی دوست نداره در این وضع قرار بگیره. همه ما دوست داریم خوب با بقیه رابطه برقرار کنیم و دوست مون داشته باشن. کاریزماتیک بودن و دریافت تأیید بقیه، مطلوب و دوست داشتنیه، اما چیجوری شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟

چیجوری شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟  آموزشی

هرم مازلو به ما نشون می ده که همه ما دوست داریم کاریزماتیک، جذاب و دوست داشتنی باشیم. واسه کشف راز جذابیت افراد کاریزماتیک، باید مطالعه ای در مورد ی روان شناسی رفتاری ترتیب بدیم. پس اگه شمام دوست دارین دیگر خجالتی و خسته کننده نباشید و در برخورد با افراد جور واجور شخصیتی گیرا و کاریزماتیک داشته باشین، ادامه متن رو بخونین و ببینین افراد کاریزماتیک چه ویژگیایی دارن.

۱. با بقیه همدلی کنین

چیجوری شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟  آموزشی

افرادی که با بقیه همدلی می کنن، اصلا به موفقیتا و موقعیتای خوب بقیه حسادت نمی کنن (همدلی مثبت). اونا از خبره های خوبی که درباره بقیه دریافت می کنن، خوشحال می شن و به هیجان بین.

مثلا در موقعیتای زیر از خود حمایت و همدلی نشون میدن:

 • وقتی که دوستی تصمیم میگیره شغلش رو ترک کنه و به مدت ۶ ماه به یک شهر خوش آب وهوا سفر کنه.
 • وقتی که دوستی به شغل رؤیایی اش یا ترفیعی درست و حسابی می رسه.
 • وقتی دوستی در کسب وکار خود به پول و سرمایه هنگفتی دست پیدا می کنه.
 • چیجوری شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟  آموزشی

این افراد، موقع سختیا و مشکلات، به کمک بقیه می شتابند و با اونا همدردی می کنن (همدلی منفی).

مثلا:

 • اگه دوستی یک مریضی جدی مثل سرطان رو در خونواده اش تجربه کنه، با اون همراه و همدرد میشه.
 • چیجوری شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟  آموزشی

 • اگه دوستی از کار اخراج شه، از اون حمایت می کنه.
 • وقتی دوستی طلاق بگیره یا در رابطه عاطفی اش شکست بخورد، اونو همراهی می کنه.

همدلی، توانایی درک و تجربه موقعیتیه که بقیه در اون قرار گرفتن. یعنی اینکه بتونیم خود رو به جای بقیه بذاریم و با کفشای اونا راه بریم تا ببینیم احساسات مثبت یا منفی اونا چیجوریه.

درک احساسات بقیه باعث می شه شخصیت کاریزماتیکی داشته باشیم. حتی در طرف راست مغز ما هم بخشی به نام «چین سینوسی» هست که محرکی واسه جوابای همدلیه. این یعنی ما از نظر فیزیولوژیکی و روان شناسی، طوری آفریده شده ایم که بتونیم با بقیه همدلی کنیم.

۲. فروتنی و تواضع پیشه کنین

چیجوری شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟  آموزشی

سی. اس. لوئیس در یک جمله معنای فروتنی رو خوب میگه:

«فروتنی نه به معنای کمتر اندیشیدن درباره خودمون، بلکه به معنیِ اندیشیدن درباره کمبودهایمانه.»

 

 

افراد جذاب و کاریزماتیک، فروتن هستن و در رفتارشون تکبر و استبداد دیده نمی شه. اونا همیشه از موفقیتای خود حرف نمی زنن، پُز نمی دن، پیروزیا یا ویژگیای خوب شون رو به رخ بقیه نمی کشند و احساس نمی کنن از دماغ فیل افتادن یا باحال ترین و جذاب ترین آدمِ روی کره ی زمین هستن.

البته داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس بسیار پسند کرده و مهمه، اما باید حواس مون باشه که مرز باریکی بین اعتماد به نفس و تکبر هست و «فروتنی» می تونه این مرز باریک رو مدیریت کنه. خیلی از افراد مشهور هم برخلاف معروفیت، ثروت و موفقیت هاشون، بازم فروتن و خاکی باقی مونده ان. افراد دوست داشتنی، فروتنی رو سرمشق رفتارهایشان قرار میدن و علاقه ای به خودنمایی ندارن.

۳. از شرایط سخت و سخت فرار نکنین

چیجوری شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟  آموزشی

افراد کاریزماتیک هم مثل بقیه بعضی وقتا شرم، خجالت یا احساسات این چنینی رو تجربه می کنن و ضعیف به نظر می رسن، اما نکته مهم، توانایی اونا در مدیریت این موقعیت هاست. مثلا:

 • باز کردن سر صحبت با ناشناسا کمی سخته، اما افراد جذاب سعی می کنن جرئت اونو در خود بیدار کنن و پا پیش بذارن.
 • سخنرانی در جمع تقریبا واسه تموم افراد کمی سخته، اما افراد کاریزماتیک سعی می کنن بر این ترس پیروز شدن.
 • گفتنِ نظری که تقریبا تموم جمع با اون مخالفه، کمی سخت به نظر می رسه اما افراد کاریزماتیک برخلاف دلهره ای که به خاطر نبود پذیرش دیدگاه شون دارن، سعی می کنن نظر خود رو اعلام کنن.

اجازه بدین با هم روشن باشیم. آسیب پذیری، یکی از رقابت برانگیزترین ویژگیای ماست. تجربه موقعیتی که در اون از طرف بقیه نقد و قضاوت میشیم، سخته. اما افراد کاریزماتیک خود رو به دست این موقعیت می سپارند و از اون فرار نمی کنن.

افراد کاریزماتیک خوب میدونن که جذب علاقه تک تک افراد، شدنی نیس و با پرهیز از ایده آل طلبی و کمال گرایی، به شخصیتی دوست داشتنی تبدیل می شن.

وقتی شخصی کامل و بی مثل به نظر برسه، بقیه از رابطه با اون دچار ترس می شن و سعی می کنن از اون فاصله بگیرن، اما وقتی بدونیم که طرف مقابل مون هم مثل ما انسانیه که دچار خطا می شه و مشکلایی داره، ایجاد رابطه با اون، واسه مون ساده تر هستش.

از نظر روا ن شناسی به این موقعیت «اثر سقوط» گقته می شه. اثر سقوط وضعیتیه که در اون با پذیرش و اعتراف به مشکل هامون در نظر بقیه دوست داشتنی تر میشیم. تحقیقات نشون میدن که افراد تمایل دارن با کسائی رابطه برقرار کنن که خطاهای خود رو قبول می کنن، نه کسائی که همیشه بی مثل و کامل به نظر می رسن.

۴. شوخ طبع باشین

چیجوری شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟  آموزشی

شوخ طبعی از نظر روان شناسی روی ما اثر مثبتی می ذاره. افراد شوخ طبع، جذاب تر هستن و می تونن به شکل ناخودآگاه اثر خوشایندی روی مخاطب خود بذارن. تحقیقای جورواجور نشون میدن که در مورد ی و آگهیای تجاری، شوخی و طنز اثرات بیشتری روی مخاطبان داره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم؟ 

آگهی و تبلیغ خنده دار می تونه توجه مخاطب رو به خود جلب کنه، پس طبیعیه که فرد طناز و شوخ طبع هم اثر مشابهی روی اطرافیانش داره.

۵. حضور ذهن داشته باشین

بیشتر اوقات، داشتنِ تمرکز و حضور ذهنِ کافی، کمی سخته. مثلا در بین مکالمه، حواس مون همیشه به گوشی موبایل مون پرت می شه و نمی تونیم گفت وگویی متمرکز و رودررو ترتیب بدیم. حواس پرتی و نبود تمرکز مشکلی عادیه که راه چاره داره.

«مدیتیشن» روش مناسبی واسه داشتن حضور ذهن کافی در برخورد با موضوعات و افراد مختلفه. قدرت مدیتیشن تقریبا واسه همه نشونه. افراد موفق، کاریزماتیک و مشهوری مثل:

 • آرنولد شوارتزنگر؛
 • اپرا وینفری؛
 • تیم فریس (کارآفرین و نویسنده)؛
 • مارتین اسکورسیزی (کارگردان ماهر و برجسته)؛
 • و… .

هم واسه افزایش تمرکز خود در زندگی و روابط، از مدیتیشن استفاده کردن. اگه در بین بحث و گفت وگو با بقیه، قادر به تمرکز کردن نیستین و به خاطر این روابط تون با بقیه خدشه دار و سرد شده، حتما مدیتیشن رو امتحان کنین.

۶. به بقیه توجه کنین

کسائی که سعی می کنن با دید مثبتی به بقیه نگاه کنن و همه رو دوست بدارند، جذاب تر هستن. آدمای کاریزماتیک نسبت به بقیه علاقه و شوق نشون میدن. با در نظر داشتن این نکته که در مثل دعوا نیس، سگا رو به خاطر بیارین و ببینین که به چه دلیل تقریبا همه افراد نسبت به سگا نظر مثبتی دارن؟ جواب نشونه؛ سگا وفادارند و به همه توجه و علاقه نشون میدن.

افراد کاریزماتیک واسه رفت و اومد با بقیه گزینشی عمل نمی کنن. اونا از ملاقات با همه افراد به هیجان بین، به اینکه کی از اونا پایین تر یا بالاتره، توجهی ندارن و در صحبتای هر فرد، نکات جالبی واسه شنیدن و توجه کردن پیدا می کنن.

۷. از غرور اجتماعی پرهیز کنین

افراد خودشیفته تمایل دارن همیشه از خودشون، موفقیت هاشون و هر چیز ریز و بزرگ دیگری که به اونا مرتبطه، حرف بزنن. از اینکه ماجراها و داستانای زندگی خود رو تعریف کنن، خیلی لذت می برن. از دوستان شون، خونواده شون، موفقیت هاشون و حتی غذای دیروز ظهرشان میگن و واسه شون اهمیتی نداره که این موضوعات واسه بقیه جالبه یا نه!

رفت و اومد و گفت وگو، تنها بر محور این دوستان خودشیفته میگذره و وقت خداحافظی سر می رسه، بی اونکه بقیه کلمه ای حرف زده باشن و از خود چیزی گفته باشن. عوضش، افراد کاریزماتیک و جذاب از نظرات بقیه جویا می شن، اونا رو در گفت وگو شریک می کنن و با این کارا بر جذابیت خود می افزایند. اونا با پرسیدن سؤالاتی که دری به طرف کشف احساسات و ایده های افراد می گشاید، سعی می کنن به ذهن بقیه و البته قلب شون نفوذ کنن.

۸. بخشنده و نوع دوست باشین

آدام گرانت (Adam Grant) جوون ترین و عالی رتبه ترین استاد مدرسه ی کسب وکار وارتون (Warton) است. اون می گه افراد به سه دسته تقسیم می شن:

 1. گیرنده؛
 2. برابری دهنده؛
 3. بخشنده.

گیرنده ها، افرادی خودخواه هستن. اونا بسیار بیشتر از اون چیزی که می بخشن، دریافت و طلب می کنن. اونا فکر می کنن دنیا محل رقابت و بسیار درهم وبرهم یا به اصطلاح خودمونی شیرتوشیره، پس تأمین نیازای خود رو در اولویت قرار میدن. این راه حل شاید در کوتاه مدت جواب بده، اما شک نداشته باشین دائمی و همیشگی نمیشه.

برابری دهندها، کسائی هستن که در گرفتن و بخشیدن، به دنبال ایجاد تعادل، برابری و عدل هستن. اگه در رابطه ای بخشش زیادی به خرج بدن و عوضش چیزی دریافت نکنن، اون رابطه رو ترک می کنن. اونا به رفت و امد و بده-بستان باور دارن.

بخشندها افرادی نوع دوست هستن. این جور ی کم پیدا از آدما، در برابر چیزی که می بخشن چیزی مطالبه نمی کنن و انتظار و چشم داشتی ندارن. اونا با بخشش همیشگی و بی چشم داشت خود، با کمک لطف و رحمت بقیه، فرصتای عالی به دست میارن.

هیتن شاه (Hiten Shah) مدیرعامل شرکت کیسمتریک، نمونه ای از یک بخشنده ی واقعیه. اون باور داره اگه به بقیه کمک کنیم تا به خواسته هاشون برسن، به هرچه می خواهیم، می رسیم. این پیشنهاد از فردی که صاحب دو نمونه از موفق ترین شرکتای نرم افزاری دنیاست، باید اولویت ی کارمون قرار بگیره.

۹. از کسائی که کمک تون می کنن، تقدیر کنین و اشتباهات تون رو قبول کنین

وقتی از افراد کاریزماتیک و دوست داشتنی تعریف و تعریف می کنیم، اینجور پاسخی دارن:

«خیلی خیلی ممنونم، اما باید بگم این نتیجه مطلوب، حاصل کاری تیمیه و من هم نقش کوچیکی در رسیدن به هدف مون داشته ام، بدون همکاریِ دوستان خوبم امکان رسیدن به این نتیجه ممکن نبود.»

این افراد جواب ستایش، محبت و تعریف بقیه رو با رفتاری دوطرفه میدن. وقتی به خاطر موفقیتی که کسب کردن از اونا تقدیر می شه، تک رَاون نمی کنن و سعی دارن از همه افرادی که در این پیروزی نقش داشتن، تقدیر کنن. اونا عوضشِ محبتی که می کنن، چیزی طلب نمی کنن.

این افراد وقتی هم که خطا می کنن یا اشتباهی از اونا سر می زنه، رفتاری مناسب دارن، تقصیر رو قبول می کنن و به گردن می گیرن. این افراد با پذیرش و اعتراف به اشتباهات شون، روابط خود رو تقویت می کنن و بقیه هم اشتباهات اونا رو سریع تر می بخشن.

منبع : blog.hubspot.com

 


دسته‌ها: آموزشی