الان شیک پوشی و خوش لباس بودن اهمیت زیادی داره. لباس شما بیشتر از اون چیزی که فکر می کنین حرف واسه گفتن داره؛ پس باید به لباسای روزانه تون اهمیت بدین و واسه انتخاب اونا وقت بذارین تا همیشه خوب به نظر برسین. ظاهر شما نشون دهنده ی شخصیت شماس. وقتی خوب لباس می پوشید، این پیام رو به بقیه منتقل می کنین که به خودتون اهمیت میدید. با این نوشته همراه باشین تا ببینین که چیجوری شیک پوش باشیم.

چیجوری شیک پوش باشیم؟  آموزشی

 

شیک پوشی فرآیندیه که افراد طبق تجربه می آ موزند. واسه این منظور شما بیشتر از هر چیز باید مشاهده کنین و یاد بگیرین؛ روزانه صدها نمونه از تیپای جور واجور واسه یادگیری وجود دارن که از کنار شما عبور می کنن، ولی قبل اینکه از انتخاب بقیه الگو بگیرین، باید از نگاه به خودتون شروع کنین. اگه می خواید شیک پوش باشین، ادامه این مقاله رو از دست ندین.

۱. کمد لباس هاتون رو بررسی کنین

چیجوری شیک پوش باشیم؟  آموزشی

در اولین قدم و قبل از بیرون رفتن واسه خرید لباس جدید، باید لباسای داخل کمدتون رو بررسی و از بین اونا انتخاب کنین.

 • اگه شما یک فرد بالغ و شاغل هستین، کمه کم واسه ۳ موقعیت جور واجور باید لباس داشته باشین: کار، مناسبتای اجتماعی و لباس راحتی واسه خونه. بعضی از لباس هاتون ممکنه واسه بیشتر از یک موقعیت مناسب باشن. مثلا شلوار جینی که با اون بیرون می روید شاید اون قدر راحت باشه که در خونه، هنگام تماشای تلویزیون هم اونو بپوشید.
 • خوش لباس بودن با آمادگی داشتن واسه مناسبتای خاص شروع می شه. تعداد افرادی که درست قبل از حضورشون در یک مراسم، لباس می خرن و در عین حال عالی به نظر می رسن، انگشت شماره.

لباس هاتون رو بررسی کنین و از خود بپرسید که الان واسه موقعیتای مختلفی مثل مراسم عروسی، ختم، مصاحبه ی کاری، مناسبتای رسمی، جشن تولد، فارغ التحصیلی و سالگرد، لباس مناسب دارین؟ به این نکته دقت داشته باشین که این فهرست اصلا کامل نیس و ممکنه حتی بعضی از این موقعیتا، به این زودیا هم واسه تون پیش نیاد؛ ولی شما به عنوان یک فرد بالغ (به ویژه اگه جوون هستین)، حتما باید توقع داشته باشی که در طول یک سال، به کمه کم دو تا سه مورد اشاره شده در لیست دعوت شید.

واسه تموم این مراسما لباس مناسب دارین؟ اگه نه، نوع لباسایی که احتیاج دارین رو مشخص کنین و واسه خرید اونا دست به کار شید.

۲. مبانی موقعیتای خاص رو یاد بگیرین

چیجوری شیک پوش باشیم؟  آموزشی

واسه هر موقعیتی قوانین و اصول معینی هست. اگه همیشه حواس تون به موقعیت باشه، می تونین بهترین لباسا رو انتخاب کنین. در این قسمت به بعضی از این اصول اشاره می شه:

 • همیشه لباسی بپوشید که اندازه بدن تونه. پوشیدن لباسای آزاد حس خوبی داره، ولی اگه اندازه شلوار شما ۳۶ه و اندازه ۳۸ بخرین، شلخته به نظر می رسین. بیشتر مردم در انتخاب لباسی که مناسب جثه ی اونا باشه، دچار سردرگمی می شن. هوشمندانه و با دقت انتخاب کنین؛ لباس باید درست هم اندازه خودتون باشه.
 • لباسایی بپوشید که در اونا احساس راحتی می کنین.
 • اگه از شکلی که به نظر می رسین یا از لباسایی که پنهون اید راضی نباشید، حالت طبیعی نخواهید داشت و همیشه احساس نا آرومی و بی قراری می کنین. ضعف ظاهری که فکر شما رو مشغول کنه، دشمن اعتمادبه نفس تونه؛ پس همیشه سعی کنین لباسی بپوشید که از اون لذت ببرین و اونو دوست داشته باشین.
 • وقتی موقعیتای اولویت دار رو مشخص کردین می تونین به دنبال لباس مناسب واسه اونا باشین. مثلا کت و شلوار مناسبی جهت مصاحبه ی شغلی یا پیراهنی قشنگ واسه مراسم عروسی دارین؟ واسه موقعیتای جور واجور سؤالاتی مثل این از خود بپرسید و بعد به دنبال مدلای جور واجور لباس بگردید.
 • دقت کنین که لباس هاتون رو اصولی و نه طبق ی حدس و فکر انتخاب کنین. به خودتون فشار نیارین و پول زیادی صرف خرید لباس واسه مراسمی که از برگزار شدن اون مطمئن نیستین، نکنین. واسه مهمانی شامی که هفته آینده پیش رو دارین به دنبال لباس باشین، یا واسه کفشی که هر روز در محل کار باید بپوشید، هزینه کنین.
 • چیجوری شیک پوش باشیم؟  آموزشی

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری زندگی موفقی داشته باشیم؟

۳. نظر بقیه رو بپرسید

چیجوری شیک پوش باشیم؟  آموزشی

هر چه قدر هم در اینترنت جست وجو کنین شک نداشته باشین به شما نمیگه که لباس تن تون به شما میاد یا نه!

بدن شما منحصر به فرده. لباسی که در تن شخصی، عالی به نظر می رسه ممکنه واسه فرد دیگری بیریخت و بی قواره باشه.

 • بهترین راه واسه داشتن یک انتخاب مناسب اینه که فردی خوش لباس و قابل اعتماد (که نظر واقعی اش رو به شما می گه) واسه خرید همراه خود ببرین. اگه نمی تونین کسی رو پیدا کنین که در این مورد شما رو راهنمایی کنه، می تونین نظر فروشنده های لباس رو جویا شید. البته یادتون باشه زیاد وقت شون رو نگیرید و فراموش نکنین که اونا وظایف دیگری هم دارن. می تونین از سایتای اینترنتی فعال در این بخش هم کمک بگیرین.
 • به لباس پوشیدن بقیه توجه کنین. اگه به دنبال لباسی واسه محیط کار هستین می تونین مثل با پوشش مدیر و همکاران تون لباسای خود رو انتخاب کنین. اگه به مراسم عروسی می روید نباید از عروس و داماد بهتر لباس بپوشید اما سعی کنین با دیگر میهمانان هماهنگ باشین.

اینکه بدونین چه لباسی رو کی و کجا بپوشید هم به تجربه احتیاج داره. از تجربیات بقیه استفاده کنین و نظرشون رو در این مورد بپرسید.

۴. سایتای مد رو دنبال کنین و از اونا الهام بگیرین

چیجوری شیک پوش باشیم؟  آموزشی

وقتی مبانی انتخاب لباس رو یاد گرفتید، می تونین به سراغ جزئیات کمد لباس هاتون برید. واسه این منظور سایتا و نشریات تخصصی واسه خانوما و آقایان وجود دارن که با دنبال کردن اونا می تونین لباس پوشیدن تون رو به روز نگاه دارین.

 • گرچه به روز بودن بخشی از فرایند خوش تیپی و شیک پوشیه، اما باید به مدل و نوع لباسی که می پوشید دقت کنین و مد مناسب با شخصیت تون رو بشناسین.
 • سایتای جور واجور سبکای مخصوص به خود دارن. پس باید به دنبال سایتایی بگردید که با سلیقه ی شمام خوانی و موافقت داشته باشن. یادتون باشه که هیچ وقت در پیروی از مد زیاده روی نکنین، چون که شیک پوشی محدود به یک مدل خاص نیس. لباساتون باید درخشش سلیقه ی شخصی تون و اون چیزی باشه که در اونا احساس خوبی دارین.

با گذشت زمان مهارت شما در انتخاب لباس واسه موقعیتای جور واجور زیاد می شه. از این نترسین که مورد تأیید بقیه نباشید. مهم اینه که لباس به شما بیاد، خودتون اونو دوست داشته باشین و وقتی خود رو در آینه مشاهده می کنین، احساس خوبی درباره خودتون داشته باشین.

منبع : lifehacker

دسته‌ها: آموزشی