همه ما در زندگی کمه کم با یک نفر روبرو شده ایم که به نظرمون صدای زیبایی داره؛ از صحبت کردن با اون و شنیدن صداش لذت می بریم و فارغ از چیزی که می گه، تنها به صداش گوش میدیم. شمام با تمرین و صرف کمی وقت می تونین طرز بیان و لحن صدای تون رو بهتر کنین و صدای زیبایی داشته باشین. این نوشته رو بخونین تا ببینین چیجوری می تونیم صدای زیبایی داشته باشیم.

 

تنها چیزی که واسه داشتن صدایی خوب احتیاج داریم کمی تمرین و اجرا چند پیشنهاد کوچکه؛ پس اگه می خواید صدای خوبی داشته باشین مراحل زیر رو دنبال کنین.

قسمت اول- تمرین واسه داشتن صدای قشنگ

چیجوری صدای زیبایی داشته باشی آموزشی

١. با صدای بلند صحبت کنین

خیلی مهمه که هنگام صحبت کردن، صدای شما به روشنی شنیده شه؛ پس صدای خود رو بالا ببرین. اگه با صدای آهسته یا مِن مِن کنان حرف بزنین، بقیه حرف تون رو قطع می کنن یا شما رو ندیده می گیرن.

 • شما یا باید سکوت اختیار کنین یا اینکه با توجه به موقعیتی که در اون هستین، تُنِ صداتون رو بالا ببرین. مثلا وقتی افراد زیادی مخاطب شمان، حتما باید با صدای بلند صحبت کنین تا صداتون به روشنی شنیده شه.
 • صحبت کردن با صدای خیلی بلند، همیشه هم ضرورت نداره و بعضی وقتا می تونه اثر منفی داشته باشه.

٢. آروم و شمرده صحبت کنین

سریع حرف زدن عادت نامناسبیه؛ چون ممکنه بقیه نتونن صحبت تون رو دنبال کنن یا حتی متوجه نشن چه می گین. این موضوع باعث می شه که به ادامه حرفاتون گوش ندن.

 • آروم و شمرده صحبت کردن، ادای درست کلمات و ایجاد معطلی بین جملات، اهمیت زیادی داره و به شما کمک می کنه تا در صورت ضرورت روی بعضی جملات تأکید کنین و هم فرصتی واسه نفس کشیدن داشته باشین.
 • لحن صدا نباید بیشتر از حد آهسته و کش دار باشه. خیلی آروم و کُند صحبت کردن هم واسه مخاطبان خسته کننده و یکنواخت هستش و باعث می شه به حرف هاتون گوش ندن.
 • لحن و سرعت ایده آل واسه صحبت کردن، بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ کلمه در دقیقهه؛ پس اگه می خواید خوب صحبت کنین باید با لحن مناسبی که نه سریع و نه کنه باشه، حرف بزنین. واسه تأکید، کلمات رو آهسته و شمرده تر بگید و واسه ایجاد شور و هیجان، سریع تر و با صدای بلند صحبت کنین.

٣. درست تلفظ کنین

روشن و شمرده صحبت کردن مهم ترین جنبه ی خوب صحبت کردنه. شما باید به تک تک کلماتی که می گین توجه داشته باشین و اونا رو درست تلفظ کنین.

 • سعی کنین موقع صحبت، دهن تون باز باشه و لبا، زبون و دندانا در حالت مناسبی باشن. این کار به شما کمک می کنه تا در صورت داشتن مشکل گفتاری یا لکنت زبون، بتونین مسئله رو مخفی کنین. ممکنه در اول کمی سخت به نظر برسه، اما اگه همیشه تلفظ درست کلمات رو تمرین کنین بعد از یه مدت این کار واسه تون آسون می شه.

۴. نفس عمیق بکشین

واسه داشتن صدایی خوب و بی مشکل، تنفس عمیق ضروریه. بیشتر افراد هنگام صحبت، سریع و کوتاه تنفس می کنن که موجب می شه صداشون غیر طبیعی و نارسا به نظر برسه.

 • واسه داشتن تنفس عمیق باید از عمق ریها نفس بکشین. واسه فهمیدن این که درست نفس می کشین یا نه، مُشت خود رو روی شکم تون درست زیر آخرین دنده بذارین. منبسط شدن شکم و بالا و پایین رفتن شونه ها همراه با دم و بازدم، نشونه تنفس عمیقه.
 • تنفس عمیق رو تمرین کنین. هوا رو به مدت ۵ ثانیه وارد شکم کنین و بعد در ۵ ثانیه اونو بیرون بدین. به این روش تنفس عادت کنین و هنگام صحبت کردن از اون استفاده کنین.
 • موقع نشستن و برخاستن چانه رو بالا نگاه دارین و شونِهاتون رو عقب بدین. این کار به شما کمک می کنه بتونین عمیق تر نفس بکشین و راحت تر حرف بزنین. در جدا از اینکه با این روش موقع صحبت اعتماد به نفس بیشتری دارین.
 • سعی کنین در آخر هر جمله نفس بکشین. اینطوری می تونین بدون ایجاد معطلی بین جملات صحبت کنین؛ جدا از اینکه اینکه مخاطبان شمام فرصت کافی واسه درک گفتهاتون دارن.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری شیک پوش باشیم؟ 

۵. تُن صدای تون رو بالا و پایین ببرین

تُن صدا می تونه بر کیفیت صحبت کردن و مخاطبان شما اثر داشته باشه. صدای ضعیف و لرزان، این پیام رو به مخاطبان می ده که شما مضطرب هستین؛ درحالی که صدای صاف و صاف، آروم بخش تر و تاثیرگذارتره.

 • سعی کنین تُن طبیعی صدای تون رو کنترل کنین و اونو آروم نگاه دارین.
 • می تونین با خوندن یک متن با صدای بلند واسه خودتون، کنترل لحن و تُن صدا رو تمرین کنین. به خاطر بسپارید کلماتی رو که قصد دارین روی اونا تأکید کنین با صدای بلندتر ادا کنین.

قسمت دوم- تمرین سخنرانی

چیجوری صدای زیبایی داشته باشی آموزشی

١. صحبت کردن موثر رو تمرین کنین

یکی از راه های مؤثر واسه بهبود صداتون اینه که موقع تمرین روبه روی آینه بایستید و به نکات زیر توجه کنین:

 • سعی کنین دهن تون رو باز نگاه دارین و تارهای صوتی خود رو تقویت کنین. می تونین این کار رو با خمیازه کشیدن، حرکت دادن فک به دو طرف، زمزمه کردن و ماساژ دادن گلو با انگشتان انجام بدین.
 • با خارج کردن کامل هوا از ریها و کشیدن هوا به داخل و حبس کردن اون در سینه به مدت ۱۵ ثانیه و بعد تخلیه ی دوباره اون، ظرفیت تنفس خود رو افزایش بدین.
 • با صدای عادی آه بکشین؛ بعد کم کم صدای خود رو پایین ببرین تا چگونگی تغییر دادن تُن صدا رو یاد بگیرین. با ادای بقیه حروف الفبا هم می تونین این تمرین رو انجام بدین.
 • با ادای جملاتی که کلمات مشابهی دارن، چرخش زبون در دهن رو تمرین کنین.

٢. خوندن با صدای بلند رو تمرین کنین

واسه تمرین تلفظ، درست ادا کردن جملات و لحن صدا، و خوندن با صدای بلند ایده ی خوبیه.

 • قسمتی از یک کتاب یا مجله رو انتخاب کنین؛ یا متن صحبت یک گوینده یا خواننده ی معروفی رو پیدا کنین و اونو با صدای بلند واسه خودتون بخونین.
 • به یاد داشته باشین که موقع خوندن، باید صاف بایستید، نفس عمیق بکشین، دهن تون رو باز کنین و البته این کار رو در مقابل آینه انجام بدین.
 • این کار رو تا جایی تکرار کنین که به نتیجه رضایت بخش برسین. سعی کنین هنگام سخنرانی هم این موارد رو رعایت کنین.

٣. صدای تون رو ضبط کنین

گرچه بیشتر افراد تمایل ندارن که به صدای خودشون گوش کنن؛ اما این کار ایده ی خوبیه و فواید زیادی داره:

 • ضبط صدا به شما کمک می کنه تا نقاط ضعف صدای خود رو، که معمولا قادر به تشخیص اونا نیستین، پیدا کنین. می تونین از خودتون فیلم بگیرین تا حالات بدنی، تماس چشمی و حرکت دهن خود رو هنگام صحبت کردن ببینین.

۴. از یک مربی کمک بگیرین

اگه تمرین سخنرانی واسه شما اهمیت زیادی داره و می خواید در مباحثه، مناظره، ارائه یا سخنرانی مهارت کسب کنین، می تونین از یک مربی کمک بگیرین تا روی نحوه ی صحبت کردن شما کار کنه و خطاهایتان رو برطرف سازه.

 • اگه لهجه ی خاصی دارین و می خواید اونو مخفی کنین از یک مربی کمک بگیرین، چون این کار کمی مشکله و به تمرین احتیاج داره.
 • اگه فکر می کنین به مربی احتیاج ندارین، می تونین از اعضای خونواده یا دوستان تون بخواهید تا به سخنرانی شما گوش بدن و نکاتی رو که به ذهن شون می رسه به شما گوشزد کنن. این کار به شما اعتماد به نفس می ده تا بتونین خیلی راحت در مقابل بقیه صحبت کنین.
 • چیجوری صدای زیبایی داشته باشی آموزشی

۵. هنگام صحبت لبخند بزنین

لحن صمیمی، صمیمی و دل گرم کننده ی شما هنگام صحبت، احساس بهتری به مخاطبان تون می ده.

 • بهترین روش واسه این که لحن صدای شما صمیمی و گرم به نظر برسه، لبخند زدن موقع صحبته. احتیاجی نیس که دندان هاتون نمایان شه، فقط کافیه لبخندی ملیح داشته باشین تا صداتون جذاب تر باشه.
 • البته لبخند زدن همیشه مناسب نیس؛ به ویژه اگه در مورد موضوعی جدی صحبت می کنین. فقط به یاد داشته باشین که باید با احساس صحبت کنین تا روی مخاطب اثر داشته باشه.

برگرفته از : wikihow.com

دسته‌ها: آموزشی