شاید شمام جزو کسائی باشین که با نگاه به آینه حس کنین، صورت تون زیادی پُر و چاقه، شاید هم تازگیا اینجور حسی به شما دست داده باشه. به نظر میاد صورتت تون از همیشه پر تره؟! شاید هم جزو کسائی هستین که علاقه دارن صورتی استخوانی داشته باشن. چیز عجیبی هم نیس، این روزها خیلیا به این نوع صورت علاقه دارن. شاید صورت استخوانی مده! نگران نباشید چیزی که می خواید خیلی هم دور از دسترس نیس. فقط کافیه بفهمیم چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم، چون مثل تموم چیزای دیگر واسه لاغر کردن صورت هم حتما راه های مختلفی هست.

می تونین صورت خود رو با استفاده از رژیمای غذایی و ورزش لاغر کنین، بدون اینکه وزن بدنتون از حالت نرمال خارج شه. می تونین روی عضلات صورت با انجام بعضی تمرینات ورزشی کار کنین تا عضلاتش سفت تر شن. البته راه کارایی که نام بردیم واسه تغییرات اساسی هستن و زمان می برن تا نتیجه اونا رو ببینیم. اگه بخواهید می تونین صورت تون رو گریم کنین و با سایه زدن درست لاغرتر نشانش بدین، همون کاری که واسه متعادل سازی صورت بازیگران انجام می شه. البته بگم در صورتی که چاقی صورت تون دلیلش اضافه وزن کل بدن شما باشه، شاید بهتره تصمیمی قاطعانه بگیرین و کم کردن وزن تون (به شکل کلی و نه موضعی) رو امتحان کنین. از طرفی ممکنه درشتی صورت مون ریشه ی ژنتیک داشته باشه، در این صورت یاد گرفتن اینکه چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم خیلی به کارمون نمیاد و کار سختی به نظر می رسه.

چاقی صورت شما شاید جزو یکی از این دسته هاست. پیشنهاد می کنم با ما و این مقاله همراه باشین، می خواهیم بدونیم چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم و با سعی آگاهانه و راه کارای مطرح شده به این هدف برسیم.

روش اول: صورت تون رو بررسی کنین

۱. در آینه نگاه کنین

چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم؟  آموزشی

اگه اخیرا اضافه وزن نداشتین، اما صورت تون به نظر پرتر شده، تغییرات دقیق رو بررسی کنین؟! تناسبات صورت تون رو بررسی کنین و ببینین کجاهای صورت تون چاق تر به نظر می رسن.

 • به شکل افراد خونواده تون دقت کنین. صورت تون با صورت اونا تناسب داره؟ از احتمال اینکه چاقی صورت تون ممکنه زمینه ژنتیک داشته باشه غافل نشید. یک دلیل دیگر هم ممکنه وجود داشته باشه؛ خیلی از صورتا در جوونی پر و گوشتالو هستن، ولی کم کم و با بالاتر رفتن سن لاغرتر می شن.
 • چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم؟  آموزشی

 • از کسائی که به راستی شون مطمئنین پرس و جو کنین؛ اونا هم مثل شما حس می کنن صورت تون گوشتی و درشته یا به نظرشون متناسب میاد؟
 • پف کردن صورت با چاقی فرق داره! دقت کنین؛ صورت تون چاق شده یا الان پف داره؟ شب پیش شام چه خوردین؟ در اثر تغذیه ی شما، غذاهای شور، کم خوابی، مصرف داروها، مریضیا یا وجود یک مسئله پزشکی غیرمعمول در بدن، ورزش نکردن و بسیاری عوامل دیگر ممکنه صورت تون موقتا پف کنه.
 • با دکترتان صحبت کنین. اون می تونه به شما کمک کنه تا بدونین صورت تون باید دقیقا چقدر چربی و با چه تناسبی داشته باشه! از طرفی اگه مشکلی داشته باشین و صورت تون دچار اِدم یا ورم باشه دکتر می تونه اونو واسه شما رفع کنه.

۲. حالت بدن تون رو بررسی کنین

چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم؟  آموزشی

وقتی در آینه نگاه می کنین به پوزیشن خود دقت کنین، معمولا اگه سرتون رو به حالت افتاده نگه داشته باشین به نظر می رسه غبغب دارین و این چاق تر نشون تون می ده. چربیا در مناطق جور واجور صورت تون ممکنه با تغییر حالت قرار گرفتن سر باعث ایجاد تغییر در ظاهرتون شه و چاق تر نشون تون بده. پس حواس تون باشه خطای دید گولتان نزند.

حتی وضعیت ایستادن یا نشستن هم می تونه شما رو چاق تر یا لاغرتر نشون بده، سعی کنین صاف بایستید و بشینین، ستون فقرات تون رو صاف نگه دارین و قوز نکنین. اگه دقیقا نمی دونین چه حالتی براتون بهترینه از یک فیزیوتراپ کمک بگیرین تا اتفاقا آسیب ای به بدن تون وارد نکنین. نکته دیگری که باید بهش اشاره کرد اینه که قوز کردن مانع تنفس عمیق می شه و ریها و شکم از هوایی پر می شه که واسه بدن و پوست بسیار حیاتیه، پس حتما سعی کنین خودتون رو عادت بدین هنگام ایستادن و نشستن پشت تون رو صاف نگه دارین.

 • همیشه یاد خودتون بندازین که شونِه هاتون رو بالا نگه دارین سینه رو بیرون بدین، سر وچانه رو بالا بگیرین و به چشمان افراد نگاه کنین. این واسه اعتمادبه نفس تون هم خوبه!
 • معمولا تمرینات مخصوصی واسه بهبود وضعیت و قرار گرفتن درست بدن هست. از فیزیوتراپ بخواهید اونا رو به شما یاد بده یا به شکل آنلاین از راه سایتای آموزشی اونا رو یاد بگیرین و البته بازم معجزه ای به نام یوگا و ورزشای مثل اون بسیار مؤثره.

روش دوم: تغذیه و رژیم غذایی

( تغییرات مثبت در این مورد شک نداشته باشین روی صورت تون هم اثر می ذاره)

۱. مواد خوراکی سالم استفاده کنین

چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم؟  آموزشی

همه میدونیم دانستن اینکه فردی با قد، وزن و سن شما چه مقدار در روز باید کالری دریافت کنه واسه حفظ تناسب اندام مهمه که روی چاقی و لاغری صورت هم اثر می ذاره. جدول مربوط به میزان کالری هر ماده غذایی رو از یک دکتر تغذیه یا از وب سایتای مربوط به این موضوع دریافت کنین و برابر اون و میزان کالری که باید دریافت کنین، رژیم غذایی خود رو تغییر بدین. با این تیر دو نشون میزنین! سلامتی و لاغر شدن صورت.

۲. وزن تون رو در حالت متعادل نگه دارین

چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم؟  آموزشی

اگه چاقی صورت تون به خاطر اینه که کلا اضافه وزن دارین یا جدیدا چاق تر شدید خوب پس دور خودتون نچرخید، تنها گزینه موجود کاهش وزنه. اگه چربیای بدن تون آب شن، بالطبع چربیای صورت تون هم با شما خداحافظی می کنن. این مسئله ارتباطی به لاغری موضعی نداره، باید وزن کل بدن تون کم شه و توده چربی عمومی رو از دست بدین تا صورت تون هم استخوانی شه. می دونم همیشه در تموم سایتا و مقاله های جور واجور مطالب تکراری درباره وزن کم کردن خوندین، خوب چیز عجیبی نیس رژیم لاغری و چاقی جزو موضوعات جذاب روزه، اما اگه تموم راه ها رو هم برید، بازم منطقی ترین و سالم ترین راهِ کم کردن چربیا ی اضافی بدن رژیم غذایی سالم و ورزش منظمه، همین!

 • راه درست اینه که تحت نظر یک دکتر تغذیه رژیم بگیرین تا مطمئن باشین از یک رژیم غذایی سالم پیروی می کنین و به بدن تون آسیب نمی رسانید.
 • معمولا بهترین تمرینات واسه وزن کم کردن ورزشای هوازیه. از ورزشای هوازی نتیجه بیشتر و بهتری می گیرین.
 • مقدار بیشتری فیبر و سبزیجات سبز مصرف و سعی کنین غذاهای شامل قند و چربی نخورید.
 • الکل مصرف نکنین، چون باعث می شه بدن تون آب خیلی از دست بده و کم شدن آب بدن باعث شه صورت تون پف کرده به نظر بیاد.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری صبور باشیم؛ ۱۱ راهی که کمک می کنه خونسردی مون رو حفظ کنیم "

۳. بدن تون رو هیدراته نگه دارین

چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم؟  آموزشی

می دونم این رو همه جا و همیشه می شنوین؛ زیاد آب بخورین! اما باور کنین این موضوع بسیار مهمه، وگرنه اینهمه تکرار نمی شد! اما از تموم دلایل آب خوردنِ زیاد که بگذریم، مصرف آب بدن تون رو هیدراته نگه می داره. وقتی بدن تون هیدراته باشه، یعنی یونای موجود در بدن تون تنظیم درستی دارن. آب واسه تنظیم یونا و هیدراته نگه داشتن بدن سدیم اضافی رو از بدن تون خارج می کنه و باعث می شه صورت تون پف نکنه. از طرفی آب کافی باعث دفع سموم بدن می شه و صورت تون رو از رنگ پریدگی که نشونه نبود سلامته نجات میده. بهتره کمی بیشتر با فواید نوشیدن آب آشنا شید.

روش سوم: ورزش صورت

چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم؟  آموزشی

(صورت آدم بیشتر از ۵۰ عضله داره که کارشناسان فکر می کنن ورزش صورت می تونه تموم اونا رو فعال نگه داره.)

۱. ورزش صورت به تنهایی داروی درد شما نیس

‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ ورزش صورت طرفداران زیادی داره، اما باید بدونین فقط با انجام این تمرینات نمیشه چربیای صورت رو آب کرد، بازم تکرار می کنم سالم ترین و البته تضمینی ترین راه هنوزم کم کردن وزن کلی بدن از راه ورزشه. با این حال گفته می شه ورزش صورت همراه با رژیم غذایی سالم جواب می ده، چون کمک می کنه از شر افتادگی صورت و چین و چروک احتمالی بعد از وزن کم کردن راحت شید.

۲. یوگای صورت بکنین

حالت قرار گرفتن صورت در یوگا طوریه که با پایین نگه داشتن سر و تنفس عمیق باعث می شه، عضلات صورت در وضعیت مناسبی قرار بگیرن و دیگر اینکه، یوگای صورت یک جایزه ی نفیس هم واسه شما در نظر گرفته؛ کمک می کنه جوون تر به نظر برسین!

۳. در فاصله ها مشخص تکرار کنین: سیب… هلو

البته در اصل مقاله نوشته شده بگید ایکس (X) و اُ (O) اما به نظرم اومد سیب و هلو هم جذاب تر هستن هم رنگ و روی تروتازه تری دارن، پس حس خوبی منتقل می کنن. این دو کلمه یا اون دو حرف لاتین (هر کدوم که شما دوست دارین) باعث می شن گونه ها و دهن شما فعال باشن، فعالیت این دو منطقه از صورت باعث درگیر شدن تعداد خیلی از ماهیچه های صورت می شن. این دو کلمه یا اون حروف رو هر چندبار که دل تون می خواد در فاصله ها زمانی جور واجور تکرار کنین.

۴. آدامس بجوید

به قسمت جذاب مقاله می رسیم؛ پس می تونین سقز، آدامس بادکنکی یا هر نوع آدامس دیگری که دلتون می خواد بجوید. عمل جویدن تعداد خیلی از عضلات صورت رو درگیر و ورزیده می کنه. اگه آدامس خور هستین و از اون لذت می برین، این مورد هم بخش مورد علاقه شماس و هم کار سختی براتون نیس.

 • فقط یادتون نرود، آدامس بدون قند بجوید، هر چه قدر کمتر قند استفاده کنین، سلامت تون بهتر حفظ می شه و وزن تون هم کم تر بالا میره.

۵. ورزش دهن

چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم؟  آموزشی

دهن تون رو تا جایی که می تونین باز کنین تا عضلات صورت تون منقبض شن. چند ثانیه مکث کنین و دوباره ببندیدش تا عضلات دوباره شل شن. این تمرین رو ۳بار در روز (صبح، ظهر، شب) و در هر مرتبه ۳۰ بار تکرار کنین.

روش چهارم: استفاده از گریم و آرایش

چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم؟  آموزشی

(از راه گریم و آرایش قسمتای بزرگ صورت تون رو کوچکتر نشون بدین. گریم و آرایش صورت می تونه خیلی از عیوب صورت رو بپوشونه و میشه از اون واسه چاق یا لاغر نشون دادن صورت یا متعادل سازی اجزای اون استفاده کرد)

۱. گونه هاتون رو خوشرنگ نگه دارین

چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم؟  آموزشی

رژگونه بزنین، استفاده از رنگای گرم روی گونه هاتون باعث می شه پوست تون رنگ و رو و تازگی داشته باشه. رژگونه رو از خارج صورت به طرف داخل بزنین. این کار صورت تون رو مثل یک تندیس قشنگ و تراش خورده نشون می ده، اینطوری گونه ها و لب هاتون خوب به نظر می رسه.

۲. صورت تون رو طراحی کنین

چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم؟  آموزشی

صورت تون رو با خطوط و سایه طوری طراحی کنین تا لاغرتر به نظر برسه. سایه زدن صورت می تونه یک چهره رو لاغرتر از چیزی که واقعا هست، نشون بده. میشه استخوانای گونه ها رو طوری سایه زد که برجسته تر به نظر بیان و بقیه قسمتای صورت رو هر کجا که لازمه برجسته تر و متعادل تر نشون داد.

 • سایه زدن به شکل باید بادقت انجام شه، چون اگه صورتای لاغر رو اشتباه سایه بزنین،به یک صورت خسته، بیشتر از حد استخوانی و گودافتاده تبدیل می شن. پس حواستون باشه چه مقدار و کدوم قسمتای صورت رو سایه میزنین.
 • نکته مهم اینه که باید سایه زدن به شکل رو از فردی که در اون مهارت داره، یعنی یک گریمور یا آرایشگر صورت، یاد بگیرین. این فرد می تونه به شما بیاموزد کدوم قسمتا رو و با چه درجه ای سایه بزنین. می تونین به یک کلاس خودآرایی حرفه ای برید. واسه اینکه بتونین به شکل تون فرم مناسب بدین، باید زمان بذارین، یاد بگیرین و تمرین کنین.

۳. به ابروها حالت بدین

چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم؟  آموزشی

ابروهای کمانی و کمی نازک (مراقب باشین بیشتر از حد باریک نشن) صورت رو باریک تر نشون میدن. این حالت رو می تونین با سایه زدن ابروها یتان برجسته تر کنین. نظرتون درباره یک رنگ سایه ی کمی تیره تر از رنگ طبیعی ابرو چیه؟ دقیقا زدید به هدف!

۴. از کانسیلر استفاده کنین

چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم؟  آموزشی

تیره گی و پف دور چشم رو با کانسیلر بپوشونین. تیرگیا، گودرفتگی یا پف زیر چشم صورت تون رو پف کرده و چاق تر نشون می ده.

۵. رژلب روشن تر بزنین

بهتره از رنگای روشن تر و لایت که اصطلاحا حس سبکی میدن، واسه لب هاتون استفاده کنین، رژلبای تیره به بیننده حس سنگینی القا می کنن. از رژلب روشن تر استفاده کنین، لب هاتون از حالت گوشتی بودن در میاد و باریک تر به نظر می رسه. به همون نسبت روی لاغرتر دیده شدن صورت تون هم اثر می ذاره.

حالا دیگر تا حدودی میدونیم چیجوری صورتی استخوانی داشته باشیم. فکر می کنین کدوم یک از این روش ها واسه شما مناسب تره و به شما کمک می کنه صورتی لاغر تر داشته باشین؟

منبع : wikihow

دسته‌ها: آموزشی