پس از رسیدن به تناسب اندام و گشت وگذار و عاشق پیشگی، بد نیس یکی از اهدافمان در زندگی «عادت به مطالعه» باشه؛ چه بهتر که پیش از همه اینا به مطالعه عادت کرده باشیم. خوندن کتاب ِ خوب هم، می تونه جزو تجربه های خاطره انگیز و لذت بخش زندگی باشه. با خوندن کتاب به نقاطی از دنیا سفر می کنیم و با شخصیتایی آشنا میشیم که شاید در واقعیت، نه فرصتش رو داشته باشین و نه امکانش رو. با مطالعه کتابای خوب، به لطف قدرتی که قلم نویسنده در توضیح جایا و شخصیتا داره، احساس می کنیم اونا رو از نزدیک می بینیم و لمسشون می کنیم. اگه دوست دارین بقیه رو بهتر درک کنین، دایره ی واژگانتان رو وسیع تر کنین، قدرت بررسی و تخیلتان رو بالا ببرین و واسه دقایقی هم که شده، سختیای زندگی رو از یاد ببرین. بهتره قبل از نزدیک شدن به سن دچار شدن به فراموشی، با یکی از ترفندهای پیشگیری از اون آشنا شید: «عادت به مطالعه». در این مقاله، روشای کاربردیِ پرورش این عادت رو به شما معرفی کنیم.

چیجوری عادت به مطالعه رو در خود بپرورانیم؟ " آموزشی

«واسه عادت کردن به مطالعه باید گوشه امنی واسه فرار از همه بدبختیای زندگی پیدا کنین.»

– دابلیو.سامِرسِت موام

 

 

 

اول باید به این باور برسین که خوندن کتابِ خوب یکی از سرگرمیای لذت بخشه. تأکید می کنم: «کتاب خوب»، چون شیرینی تجربه کتاب خوانی در گروِ شناخت کتابای خوب و ارزشمنده. اگه چند روز پشت سر هم رو بدون لذت و شوقِ بیشترخواندن بگذرونین، باید قید اون کتاب رو بزنین. هدف ما در این مقاله گسترش عادت به مطالعه به عنوان تجربه یا تفریحی لذت بخشه.

چیجوری عادت به مطالعه رو در خود بپرورانیم؟ " آموزشی

روشای عادت کردن به مطالعه

واسه کتاب خوندن وقت مشخص کنین

باید ساعات مشخصی از شبونه روز رو مشخص کنین تا در این ساعات کمه کم ۵ تا ۱۰ دقیقه کتاب بخونین. زمان رو کوتاه در نظر بگیرین تا هیچ محرکی نتونه جلوِ انگیزه شما رو بگیره. در این مدت زمان کوتاه فقط روی مطالعه تمرکز کنین و به هیچی دیگه ای فکر نکنین. مثلا، روزانه در راه رفت وآمد به محل کار، تا آماده شدن صبحانه یا ناهار یا قبل از خواب، می تونین چندده دقیقه رو به مطالعه اختصاص بدین. کل این ده دقیقهای کوچیک در یک روز، بسته به مدیریت زمان شما، به ۴۰ دقیقه یا بیشتر خواهد رسید. این شروع بسیار خوبیه و اگه همت کنین، این تمرین کم کم به یکی از عادتای روزانه عالی تون تبدیل میشه.

چیجوری عادت به مطالعه رو در خود بپرورانیم؟ " آموزشی

همیشه کتابی همراه خود داشته باشین

به همون اندازه که مراقبِ جانگذاشتنِ گوشی همراه ، شارژر یا کیف پولتون هستین، به جانگذاشتنِ کتاب هم اهمیت بدین. اگه در طول روز ممکنه مدت زمانِ کوتاهی رو منتظر بمونین، مثلا در مطب دکتر، ایستگاه تاکسی یا مترو، کتاب رو بیرون بیارین و شروع به خوندن کنین که بهترین کار واسه گذراندن زمونه.

چیجوری عادت به مطالعه رو در خود بپرورانیم؟ " آموزشی

فهرست تهیه کنین

فهرستی از کتابای خوب تهیه کنین. هرزمان که از راه رسانه ها یا از زبون کسائی که میدونید اهل مطالعه ان، کتاب خوبی معرفی شد، اسمش رو به فهرست خود اضافه کنین. از طولانی شدن این فهرست باارزش نترسین؛ به مرور با شگرد «تعیین وقت» که پیش ازاین گفتیم، هر روز واسه مطالعه این کتابا وقت بذارین و بعد از تموم شدن هرکدام، روی اسمش در فهرست خط بکشین.

واسه فهرست کتاب خود از ساخت جیمیل شروع کنین و حسابی در اون بسازین تا هرزمان که اطلاعاتی از کتاب خوبی به دست آوردید، اون اطلاعات رو بهش حساب بفرستید. اینطوری، صندوق دریافت پیام شما به مخزنی از کتابای خوب تبدیل می شه که باید اونا رو بخونین. وقتی کتابی رو خوندین، اونو به پوشه ای جدید با نامی مثل «خونده شدها» منتقل کنین. حتی می تونین متنی رو به همون آدرس جیمیل ارسال کنین که شامل چند تا نکته مهم یا خلاصه ای از کتابِ خونده شده باشه. اینطوری، افزون بر فهرست کتابای خوب، جایی رو به ثبت خاطرات کتاب خوانی خود اختصاص دادین که بعدا می تونین با مرور اون همه چیز رو به خاطر بیارین.

چیجوری عادت به مطالعه رو در خود بپرورانیم؟ " آموزشی

مکانی دنج و راحت پیدا کنین

جایی رو در خونه انتخاب کنین که بتونین راحت روی صندلی یا مبل بشینین و شروع به خوندن کنین. دراز نکشید، چون باعث خواب آلودگی تون می شه. محل مطالعه شما باید از تلویزیون، کامپیوتر، موسیقی یا سروصدای اعضای خونواده یا هم اتاقیا دور باشه. اگه اینجور محیطی واسه شما جفت و جور نیس، باید اینجور جایی رو واسه خودتون دست وپا کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری زمان رو مدیریت کنیم؟ 

چیجوری عادت به مطالعه رو در خود بپرورانیم؟ " آموزشی

از تلویزیون و اینترنت کمتر استفاده کنین

اگه واقعا قصد دارین به مطالعه عادت کنین، سعی کنین وابستگی تون رو به تلویزیون و اینترنت کمتر کنین. ترک این عادت سخته، اما هر دقیقه ای که از اینترنت و تلویزیون کمتر استفاده کنین، به زمان مطالعه تون اضافه کردین. کم کم این دقیقها به ساعتای شیرینی تبدیل می شن که با مطالعه سپری شون می کنین.

چیجوری عادت به مطالعه رو در خود بپرورانیم؟ " آموزشی

واسه بچتون کتاب بخونین

اگه بچه دارین، خوندن کتاب واسه اون از واجباته. ایجاد عادت مطالعه در کودکان، بهترین راه واسه تضمین علاقه مندی اونا به مطالعه در آینده و موفقیتشونه. کتابای معروف و مناسب سن بچتون رو تهیه کنین و براش بخونین تا هم عادت مطالعه رو در خودتون تقویت کنین و هم، زمان باکیفیتی رو با بچتون بگذرونین.

خاطره نویسی کنین

خاطره نویسی هم مثل فهرست کتابا باید شامل عنوان کتاب خونده شده و نام نویسنده و در صورت امکان، تاریخ شروع و اتمام مطالعه کتاب باشه. حتی بهتره نظرات و افکارتان رو درباره کتابای خونده شده بنویسین. پس از چند ماه، مطالعه خاطرات کتابایی که خوندین، بسیار لذت بخش هستش.

چیجوری عادت به مطالعه رو در خود بپرورانیم؟ " آموزشی

به سراغ کتابای دست دوم برید

به کتاب فروشیایی برید که کتابای دست دوم میفروشن یا با دریافت کتابای کهنه ی شما، کتاب هاشون رو با تخفیف در اختیارتون می ذارن. با این روش، با مبلغ کمتری صاحب کتابای بیشتری میشید. ضمنا، خوندن کتابی که میزبان نگاه فرد دیگری در جا و زمان نامعلومی بوده، کتابی منقوش به دست خط صاحب قبلی که دلیلِ جرقهای ذهنی اون بین خوندن کتاب بوده و خلاصه مواردی ازاین دست ممکنه واسه شما جذاب و لذت بخش باشه.

یک روز هفته رو «روزِ کتابخونه» یا «روز کتاب خوانی» نام گذاری کنین

هر هفته در یک روز خاص، صبح یا بعدظهر، و درصورت امکان همراه اعضای دیگر خونواده به کتابخونه برید یا همه در خونه و به دور از تلویزیون و اینترنت بخونین.

کتابای جذاب و سرگرم کننده بخونین

کتابایی واسه مطالعه انتخاب کنین که شما رو جذب خود کنن و انگیزه خواندنتان رو بالا ببرن. حتی اگه کتابایی که انتخاب می کنین در گروه شاهکارهای ادبی نباشن، همین که خودتون به اونا علاقه داشته باشین و باانگیزه سراغشون برید، کافیه. هدف شما باید ایجاد انگیزه واسه خوندن باشه. پس از ایجاد این انگیزه و عادت کردن به مطالعه، می تونین به سراغ شاهکارهای ادبی برید، اما پیش ازآن مرحله، عناوینی رو واسه مطالعه انتخاب کنین که سرگرم کننده باشن. از نویسندگان معروف ایرونی میشه صادق هدایت، محمود دولت آبادی، هوشنگ گلشیری، رضا براهنی، سیمین دانشور، زویا پیرزاد و … رو نام برد. در گروه نویسندگان خارجی هم افرادی مثل استیوِن کینگ، جون گریشام، کامل کلانسی، رابرت لودلوم، داگلاس آدامز، اف.اسکات.فیتزجرالد و دان براون همه به خاطر داستانای عالی شون معروف ان.

چیجوری عادت به مطالعه رو در خود بپرورانیم؟ " آموزشی

مطالعه رو به تجربه ای لذت بخش تبدیل کنین

از دقایق کوتاهِ مطالعه تجربه ای شیرین بسازین، طوری که واسه رسیدن بهش دقایق، لحظه تعدادی کنین. بهترین جای خونه رو انتخاب کنین و مطالعه رو شروع کنین. بد نیس بین مطالعه، خودتون رو به یک فنجون چای یا قهوه مهمون کنین. درصورت امکان، دقایقِ زیبای بالا اومدن یا �:.�۸۷روب آفتاب رو با خوندن کتاب موردعلاقه تون سپری کنین.

در وبلاگ خود درباره این کتابا بنویسین

این کار، یکی از بهترین راه های عادت کردن به مطالعه. اگه وبلاگ ندارین، دست به کار شید. از خونواده و دوستانتان بخواهید از وبلاگ شما بازدید کنن، به شما کتاب پیشنهاد کنن و درباره نوشته هاتون اظهارنظر کنن. با نوشتن درباره کتابایی که خوندین، انگیزه تون واسه مطالعه بیشتر می شه، به ویژه اگه بقیه رو هم با نوشته هاتون به خوندن کتاب تشویق کنین.

هدف بزرگی مشخص کنین

مثلا بگید: «قصد دارم امسال ۵۰ جلد کتاب بخونم!» یا هر رقمی که خودتون تشخیص میدید شدنیه. با تعیین اینجور هدفی، قدر تموم دقایق اون سال رو بیشتر میدونید. عجله نکنین و به یاد داشته باشین که رسیدن به هدف نباید باعث کم رنگ شدن لذت مطالعه شه.

منبع : Lifehack.org

 


دسته‌ها: آموزشی