صبر یکی از ویژگیای اخلاقی پسند کرده ایه که باعث می شه بیشتر احساس آرامش و خوشبختی کنیم. این روزها بیشتر ما بدون اینکه متوجه باشیم، دائم عجله داریم و اون قدر به این وضعیت پرشتاب عادت کردیم که تقریبا بدون عجله نمی تونیم زندگی کنیم. اما بی صبری و کم حوصلگی ضعف بزرگی به حساب میاد. بی صبری ممکنه شما رو مضطرب و عصبی کنه، باعث شه در رسیدن به اهداف دراز مدت تون ناکام بمونین و حتی با عزیزان و دور و بریا تون هم، رفتاری خشن داشته باشین. اما خبر خوب اینه که شمام می تونین به فردی صبور تبدیل شید. البته این یک شبه اتفاق نمی افته و لازمه تمرین و همت شماس، اما مطمئن باشین ممکنه. در مطلب زیر، راهکارهایی واسه تمرین صبر و صبر به شما معرفی می کنیم.

چیجوری عجول نباشیم و صبر و حوصله بیشتری به خرج دهیم آموزشی

آرامش

 

صبوربودن هیچوقت کار راحتی نبوده، اما شاید الان، سخت تر از هر زمان دیگری در تاریخه. در دنیایی که پیاما و اطلاعات رو میشه فورا به سراسر دنیا ارسال کرد و تنها با چند کلیک موس، به هرچیزی دسترسی داشت، بیشتر ما اون قدر که لازمه، صبر و حوصله نداریم. خوشبختانه صبر، فضیلتیه که میشه اونو به مرورزمان به دست آورد و پرورش داد. وقتی بفهمین آسودگی و آرامش خاطر چقدر می تونه بر کیفیت زندگی شما اثر بزاره، واقعا تعجب می کنین.

به چه دلیل صبور نیستین؟

چیجوری عجول نباشیم و صبر و حوصله بیشتری به خرج دهیم آموزشی

۱. سعی کنین بفهمین به چه دلیل این قدر عجله دارین

مثلا، منتظرماندن واسه شروع جلسه ای مهم: معمولا هنگامی که چند کار رو هم زمان انجام میدیم یا هنگامی که برنامه زمانی فشرده ای داریم، صبر و صبر مون رو از دست میدیم. این آشوب و شلوغی، کل روزمون رو تحت تاثیر قرار می ده و دوست داریم اون روز زودتر بگذره.

 • اگه کارای زیادی رو هم زمان انجام میدید و سرتون بیش ازحد شلوغه، باید قبل اینکه سعی کنین واکنش طبیعی تون رو به واکنشی لازم تغییر بدین، فهرست کاراتون رو دوباره بررسی کنین.
 • سعی کنین وظایف تون رو طوری پخش کنین که در هر موقعیتی فقط یک کار واسه انجام دادن داشته باشین. البته این طور نباشه که در بعضی موقعیتا هیچ کاری نداشته باشین و بی صبرانه منتظر چیزی واسه مشغول کردن خودتون باشین.
 • اگه می تونین، بعضی مسئولیتا رو به بقیه واگذار کنین. این به خودی خود می تونه صبر شما رو آزمایش بزنه، اما گذشته ازاین، شما از پایه باید یاد بگیرین مسئولیتا رو تقسیم کنین.

۲. محرکایی رو که بیشتر باعث بی صبری تون می شن، شناسایی کنین

مثلا، هنگامی که هیچ کاری نمی کنین، بی صبری کم کم بر شما اثر می ذاره. اگه احساس اضطراب، نگرانی یا ناراحتی می کنین، ممکنه اصلا متوجه نشید بی صبری تون دلیل زمینه ایِ این احساساته. واسه کاهش میزان بی صبری ، اول باید سعی کنین از اون آشنایی.

 • از نظر شما کدوم حوادث، افراد، عبارات یا شرایط، همیشه باعث می شن خون سردی تون رو از دست بدین؟ بشینین و لیستی تهیه کنین از تموم چیزایی که باعث اضطراب، نا آرومی یا ناامیدی شما می شن. در ذات بیشتر محرکا واقعیتی هست که به سختی می تونین اونو قبول کنین. اون واقعیتا واسه شما چه هستن؟

۳. به دنبال الگوها باشین

آگاه بودن از بی صبری تون به شما فرصت می ده از اون درس بگیرین و حتی شاید رابطه یا موقعیتی رو کشف کنین که سالم یا سازنده نیس و قدرت تغییر اونو دارین. این موارد رو کشف کنین و بعد به طور منطقی درباره اونا فکر کنین و تصمیم بگیرین: بی صبری شما منطقی و خوبه یا نه. معمولا این طور نیس، اما اگه باشه، اون وقت شما می تونین به جای استرس داشتن درمورد اون مسئله، راه هایی واسه حل مشکلات ریشه ای پیدا کنین.

یادداشت کردن

چیجوری عجول نباشیم و صبر و حوصله بیشتری به خرج دهیم آموزشی

دفترچه یادداشت داشته باشین

واسه یک تا دو هفته هرزمانی که احساس کردین عجله دارین و بی صبرید، هرچیزی رو که به نظرتون با حس عجله و بی صبری شما در ارتباطه، یادداشت کنین، مثلا: «اول آبان: کلاس ریاضی». حتما این کار رو منظم و پیوسته انجام بدین.

 • با این کار متوجه میشید که از احساس بی صبری تون آگاه تر شدین و درنتیجه آمادگی بیشتری واسه مقابله با اون دارین. میتونین حس بی صبری رو به طور عینی مشاهده کنین و بفهمین کدوم رویدادها باعث اون می شن.
 • ممکنه به این نتیجه برسین که شرایط دور و برِ این احساس باعث اضطراب شما نمی شن، بلکه خود این احساس باعث نگرانی تونه. اینطوری میتونین در روبرو با بی صبری ، اونو بهتر کنترل کنین.

شکست دادن بی صبری

چیجوری عجول نباشیم و صبر و حوصله بیشتری به خرج دهیم آموزشی

۱. بر حمله های بی صبری پیروز شدین

در درازمدت، ایجاد صبر و صبر لازمه تغییر در نگاه شما به زندگیه، اما می تونین با یادگیری ریلکس کردن، در زمان بی قراری، بی معطلی حس بهتری داشته باشین. چند نفس عمیق بکشین و فقط سعی کنین ذهن تون رو پاک کنین. روی تنفس تون تمرکز کنین تا صبر و تحمل تون رو دوباره به دست بیارین.

۲. اگه نمی تونین محرک بی صبری تون رو مهار کنین، رهایش کنین

اگه نمی تونین واسه برطرف کردن مسبب بی صبری تون کاری بکنین، فقط اونو آزاد کنین. درسته که حرف زدن درمورد این کار، راحت تر از انجام دادنشه، اما غیرممکن نیس و تنها کار درستیه که از دست تون برمیاد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری شخصیت قوی داشته باشیم

 • اگه اون مسئله واسه تون مهم باشه، مثل منتظرماندن واسه جواب مصاحبه ی شغلی، شاید درابتدا متوجه میشید که رهاکردن اون سخته. اما بی قراری به دلیل مسائل کم اهمیت تر، مثل انتظار در صف مغازه مواد غذایی رو باید بتونین خیلی راحت ندیده بگیرین.
 • اگه تموم سعی تون رو واسه صبورتربودن در وضعیتای کوتاه مدت و تقریبا کم اهمیت به کار ببرین، کم کم قدرت صبورماندن حتی در موقعیتای بسیار سخت و پایدار رو هم در خودتون ایجاد می کنین.

دیدن تصویر کلی

چیجوری عجول نباشیم و صبر و حوصله بیشتری به خرج دهیم آموزشی

۱. به خودتون یادآوری کنین که همه چیز زمان می برَد

افراد بی صبر معمولا کسائی هستن که اصرار دارن کارا در همون لحظه انجام شه و دوست ندارن وقت شون رو هدر دهند. با این حال بعضی کارا با عجله به نتیجه نمی رسن.

 • درمورد شادترین خاطرات تون فکر کنین. شاید اونا مواردی بودن که صبر شما نتیجه مطلوبی داشته، مثل زمانی که به طور همیشگی واسه رسیدن به هدفی سعی کردین و فعالیت تون فورا نتیجه بخش نبود یا واسه ماندن در کنار یکی از عزیزان تون، کمی بیشتر وقت گذاشتین. اگه صبر و حوصله به خرج نمی دادین، می تونستید اینجور خاطراتی داشته باشین؟
 • تقریبا هرچیز واقعا خوب در زندگی، لازمه صرف وقت و فداکاریه. اگه بی صبر باشین، بیشتر احتمال داره از روابط، اهداف و بقیه چیزایی که واسه تون مهم ان، دست بکشین. شاید چیزای خوب همیشه واسه کسائی که صبر می کنن، پیش نیایند، اما بیشتر چیزای خوبی که پیش بین، فورا اتفاق نمی افتند.

۲. به یاد داشته باشین چی مهمه

چیجوری عجول نباشیم و صبر و حوصله بیشتری به خرج دهیم آموزشی

توجه نکردن به چیزایی که در زندگی از همه مهم ترن، به بی صبری شما دامن می زنه. به وسیله مهربون بودن با بقیه، بخشنده بودن در مقابل خطای اونا، سپاسگزاربودن واسه داشته ها و بهره بردن از چیزای مهم، جهان رو به طرف صلح ببرین. هنگامی که بقیه چیزای کم اهمیت تر باعث بی قراری شما می شن، واسه به یادآوردن هر کدوم از این موارد، وقت بذارین. این کار تمایل شما به خواستن چیز دیگری درحال حاضر رو کم می کنه.

۳. به یاد داشته باشین درنهایت به چیزی که می خواید، دست پیدا می کنین

درک کردن و قبول کردن این مسئله، لازمه صبر و بلوغ فکری شماس. اگه واسه هدفی به سختی سعی کنین، به احتمال زیاد بهش دست پیدا می کنین، اما در بیشتر موارد، واسه رسیدن بهش باید صبور باشین.

 • شاید در حرف ساده باشه، اما درحقیقت تنها چیزی که در رسیدن به خواستهای تون واقعا مهمه، روش برنامه ریزی و بهره بردن از زمونه. واسه رسیدن به چیزی که واقعا خواهان اون هستین، توجه به مدیریت زمانای مرده هم بسیار مؤثر و خوبه.
 • چیجوری عجول نباشیم و صبر و حوصله بیشتری به خرج دهیم آموزشی

 • فقط به یاد داشته باشین صبر و صبر، مهارتی ذهنیه که هیچوقت فراموش نخواهید کرد. پس اونو قدمی مهم واسه بهبود زندگی تون در نظر بگیرین. کم صبری، چیزیه که نباید بهش افتخار کنین، بلکه باید سعی کنین قبل اینکه زندگی شما رو برهم بزنه، از شر اون خلاص شید.

۴. همیشه چشم انداز مثبتی در زندگی داشته باشین

داشتن محیط ذهنی مثبت، در افزایش توانایی شما واسه تمرین صبر و صبر، خیلی مهمه. به یاد داشته باشین زندگی، مسابقه نیس، بلکه سفریه که باید از هر قدمش لذت ببرین.

تأمل کردن

چیجوری عجول نباشیم و صبر و حوصله بیشتری به خرج دهیم آموزشی

۱. انتظار اتفاقات غیرمنتظره رو داشته باشین

مطمئنا در زندگی تون برنامه هایی دارین، اما کارا همیشه طبق برنامه پیش نمی رن. پیچ و خمای زندگی رو با متانت قبول کنین و انتظارات تون رو واقعی نگه دارین. این موضوع نه تنها درباره شرایط، بلکه درمورد رفتار دور و بریا تون هم صدق می کنه.

 • اگه فهمیدین به خاطر ریختن سهوی نوشیدنی دارین سر همسر یا بچتون فریاد می کشین، یعنی این حقیقت رو ندیده گرفتین که مردم کامل نیستن. حتی اگه این مورد حادثه نباشه و فقط به خاطر بی دقتی و اهمال تکراری اونا اتفاق بیفته، ازدست دادن صبر و کنترل تون وضعیت رو بهتر نمی کنه. این چیزیه که باید با خودکنترلی و در صورت امکان با گفت وگو، حل وفصلش کنین.

۲. به خودتون استراحت بدین

این مورد، دو معنی داره:

 • اول، چند دقیقه رو به هیچ کاری نکردن اختصاص بدین. فقط آروم بشینین و فکر کنین. تلویزیون نبینید و حتی مطالعه نکنین. هیچ کاری نکنین. ممکنه در اول سخت باشه و حتی شاید پس از یک یا دو دقیقه احساس بی قراری کنین، اما می تونین با چند دقیقه استراحت، دنیای تون رو آروم کنین و این به ایجاد نگاه لازم واسه افزایش صبر و صبر کمک می کنه.
 • دوم، خودتون و دنیای دور تون رو از شر استانداردهای غیرقابل رسیدن خلاص کنین. مطمئنا اگه بچه ها گریه نمی کردن، ظرفا نمی شکستند، کامپیوترها خراب نمی شدن و مردم اشتباه نمی کردن، همه شما صبورتر بودین، اما هیچوقت این جور نمیشه. انتظارات غیرواقع بینانه ای مثل داشتن دنیایی بی عیب ونقص فقط وقت و انرژی شما رو هدر می ده. به خودتون و بچه هاتون استراحت بدین، از خونه بیرون بزنین و بازی کنین، این کار به شما کمک می کنه نگران صبوربودن نباشید.

 


دسته‌ها: آموزشی